Selleks, et paremaid tulemusi saavutada, jagab Manninen õhuliinid väiksemateks osadeks, kus igale komponendile on loodud just selle eluetappe kirjeldavad hindamiskriteeriumid.
Sellise lähenemisviisi rakendamine lubas tõsta visuaalsete ülevaatuste kvaliteeti ja vähendada subjektiivsust.
Lisaks loodi ka masinõppel põhinev terviseindeksi prognoosimise mudel, mis aitas prognoosida Eesti ülekandevõrgu andmetel koostatud uuringus mastide tehnilist seisukorda ligikaudu 80% täpsusega ilma lisategevusteta.
Mõõdik, mis arvestab hästi vanaduse eripära
Kui õhuliinide ülevaatustel kasutatakse aina rohkem õhusõidukite abi, mis aitavad lihtsasti koguda palju kõrge kvaliteediga pilte, siis nende automaatseks kasutamiseks pakub Manninen välja sügavõppe närvivõrkudel põhinevad pildituvastuse meetodid.
See tähendab, et tänu masinõppele on võimalik piltidelt automaatselt tuvastada õhuliini defekte, ilma et oleks vaja personali abi ning siis hinnata nende alusel komponentide tegelikku seisukorda.
Terviseindeksi määramise täpsuse hindamiseks on aga välja töötatud uued seadmete vananemise eripärasid arvestavad mõõdikud.
Suur rahaline kokkuhoid, usaldusväärsus tõuseb samuti
Mannineni töö tulemused näitavad, et pakutud metoodika aitab õhuliinide elutsükli halduse kulusid ülekandevõrkudes märgatavalt vähendada. Uute seisundihindamise metoodikate rakendamise tulemused annavad lootust, et nende abil on võimalik oluliselt vähendada õhuliinide ülevaatuste ja hindamise aega ning maksumust, suurendades samal ajal tulemuste usaldusväärust.
Terviseindeksi prognoosimise mudelil ning pildituvastusel põhinevate metoodikate kasutuselevõtmine õhuliinide ja nende komponentide seisundi hindamiseks on suure praktilise väärtusega. Pakutud metoodika aitas juhtumiuuringus minimeerida elektrivõrgu riske väiksemate kuludega, võrreldes levinud metoodikatega ja samuti lubas see tuvastada kõige kriitilisemad elemendid võrgus.
Pealtnäha lihtsate seadmete hindamine osutus keeruliseks
Manninen rõhutab, et kõige enam üllatas teda töö käigus see, kui keeruline on pealtnäha lihtsate seadmete tehnilist seisukorda määrata.
«Teemasse süvenedes selgus peagi, et usaldusväärsete sisendandmete kogumine muutub traditsioonilisi vahendeid kasutades käidupersonalile hoomamatuks ülesandeks. Masinõppe prognoosimudelite ja närvivõrkudel põhineva pildituvastuse kasutusele võtmisega õnnestus see murekoht lahendada.»
Tutvu Henri Mannineni värskelt kaitstud doktoritööga siin.