Fotoelektriliste materjalide ja seadmete tehnoloogia kiire areng on tekitanud hea võimaluse integreerida päikeseenergia tootmine otse hoone konstruktsioonidesse, kuna ka hinnad on selle joaks langenud juba mõistlikule tasemele.
Tehnikaülikooli jõuelektroonika uurimisrühma vanemteaduri Andrii Chubi sõnul kutsutakse selliseid hooneid päikeseenergiahooneteks (ingl. k solar building), kuid tihti on sealjuures puuduvaks lüliks sobiv muundur päikesepaneelide ja elektrivõrgu või majasisese mikrovõrgu vahel.
Teadlased uurisid, kas oleks võimalik projekteerida piisavalt väikeseid ja paindlikke jõuelektroonika muundureid, mis oleks universaalsed, sobides kokku erinevate päikesetehnoloogiatega uutes hoonetes.
Hooned tarbivad ligikaudu 40% kogu energiast ja tekitavad arvestatava koguse süsinikdioksiidi. Möödunud kümnendil arendas inimkond uusi materjale ja tehnoloogiaid selleks, et hoonete energiatõhusust parandada ja elektrikulu vähendada. Samal ajal arenesid ka teised seotud valdkonnad, nagu elektrivõrgud. Mingil hetkel sai selgeks, et hajus elektritootmine ja salvestamine on parim viis elektrivarustuse optimeerimiseks ja stabiilsuse suurendamiseks majas. Olles osa hajatootmisest, pole hooned enam lihtsalt tarbijad, vaid ka elektri tootjad ja salvestajad.
Päikeseenergeetika pakub soodsat ja paindliku lähenemist energiatõhusatele hoonetele. Alles hiljuti on saanud kasvavaks trendiks n-ö päikeseenergeetikast lähtuv arhitektuur, mis aitab tagada hoonete vastavuse uutele energiatõhususe standarditele. Päikesepaneelidega majade katustel ollakse juba harjunud, aga tegelikult saab neid integreerida ka katuste sisse, seintesse või isegi akendesse.
Valik aina kasvab
Päikesefassaadide areng ongi toonud palju uusi tehnoloogilisi lahendusi ja nende pakkujaid. Tooteid saab osta väga erineval kujul ja kõikvõimalikes värvides. Üheks tulevikueesmärgiks on asendada tüüpilised fassaadielemendid, nagu metallist seinapaneelid, fassaadikivid jne elektrit tootvate elementidega.