NEW SCIENTIST Tehisintellekt juhtis edukalt termotuumareaktorit ja annab lootust piiramatule energiale

Pealtnäha täiesti tavalisest linnast Inglismaal saab varsti Päikesesüsteemi kuumim koht, kui seal käivitatakse varsti termotuumareaktor. Didcotis asuv firma Tokamak Energy reaktor on küll veel n-ö käsitsijuhitav, kuid esimesed katsed Šveitsis näitavad tehisintellekti kasutamise edukust plasmapilve õige kuju hoidmisel.
Pealtnäha täiesti tavalisest linnast Inglismaal saab varsti Päikesesüsteemi kuumim koht, kui seal käivitatakse varsti termotuumareaktor. Didcotis asuv firma Tokamak Energy reaktor on küll veel n-ö käsitsijuhitav, kuid esimesed katsed Šveitsis näitavad tehisintellekti kasutamise edukust plasmapilve õige kuju hoidmisel. Foto: Tokamak Energy / SWNS.com / Scanpix

Termotuumareaktorid lubavad odavat, külluslikku ja suhteliselt puhast energiat, kui me vaid need ükskord tööle saame. Tehisintellekti arendav ettevõte DeepMind on aidanud termotuumateadlased nüüd sammu võrra lähemale päikesest kuumema plasma abil energia ammutamisele.

DeepMind tegi koostööd Šveitsis Lausanne'is asuva föderaalse tehnoloogiainstituudi (EPFL) teadlastega, et luua närvivõrk, mis suudab juhtida EPFLis kasutatava muutuva seadistusega tokamak-tüüpi (TCV) termotuumasünteesi reaktoris olevaid magnetvälju.

Nende magnetväljade juhtimine on väga oluline, et hoida reaktoris asuv ülikuum plasma ohutult paigal kindlas suletud piirkonnas. Kui plasma puudutaks reaktori seinu, jahtuks see kiiresti, summutades reaktsiooni ja muidugi ka rikkudes materjale, millega kokku puutub.

Tagasi üles