P, 29.01.2023

Biotoopia22 kutsub mõõtma ilu olulisust teaduses

teadus.postimees.ee
Biotoopia22 kutsub mõõtma ilu olulisust teaduses
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Bioharmooniat levitav Biotoopia konverents tuleb taas. Käsitlusele võetakse seekord teemasid ökoesteetika ja krüpto-ökoloogia vallast. Kolmepäevasel kunsti ja teadust ühendaval rahvusvahelisel foorumil astuvad üles ligi 20 säravat teadlast ning kunstnikku üle maailma. Foorum toimub 17.–19. augustil Viinistu kunstisadama kompleksis. Hübriidina kantakse konverents üle ka veebikeskkonnas.

Biotoopia otsib oma lavale ärksaid mõtlejaid, uurijaid ja kunstnikke, kelle suhe elukeskkonnaga on vaimustav ja kes on valmis jagama oma nägemusi harmoonilisemast maailmast ka üldsusele.

Biotoopia peakuraator Peeter Laurits: «Paraku ei ela me praegu parimas võimalikest maailmadest, aga meie kõigi võimuses on seda paremuse poole nihutada.»

Biotoopiale on oodatud kõik inimesed, kes soovivad enda sees luua pinnast mõtte- ja käitumismustrite nihutamiseks ning biotoopilise ehk täisväärtusliku elu tagamiseks järgmistele põlvkondadele.

Biotoopia22 esimest põhiteemat peenhäälestavad kord Biotoopial juba esinenud ja publiku soojalt vastuvõetud bioloog Andreas Weber Saksamaalt ning ökosemiootika koolkonna looja Kalevi Kull Tartu ülikoolist. Kontrasti annab nii sisuka ettekande kui muusikalise eeskavaga filosoof ning liikidevahelise muusika arendaja David Rothenberg USAst.

Rothenberg juhatab oma ülesastumise sisse mõtisklusega: «Looduse ilu ei ole tegelikult meelevaldne, isegi kui juhuslikud mutatsioonid on evolutsioonis oma osa mänginud. Mida siis saame õppida loomade hämmastavast esteetilisest käitumisest – nii loomade kui iseenda kohta?» Sarnases teemade ringis kõnelevad filosoof Eik Hermann Eesti kunstiakadeemiast, Ameerikast pärit antropoloog Paul Firnhaber, kunstnik Tuomas A. Laitinen ja kunstiteadlane Ki Nurmenniemi Soomest. Kunstihariduse edendaja Jan van Boeckel Hollandist viib külastajad konverentsi viimasel päeval üllatusretkele Mohni saarele.

Rahvusvaheline foorum ei piirdu vaid Viinistu ning veebikeskkonnaga. Biotoopia kaaskuraator Herkko Labi on loonud üha täieneva ja areneva virtuaalse raamatukogu, kus saab tutvuda Biotoopia konverentsi varasemate ettekannetega, kunstiprojektide, aastaringselt toimuvate vestlusõhtute salvestuste ning palju muu põnevaga.

Biotoopia22 konverentsi programm on täienemas. Foorum toimub inglise keeles. Biotoopiat korraldab Estonian Anthropocene Center MTÜ.

Märksõnad
Tagasi üles