P, 29.01.2023

NÄDALA TEADUS ⟩ Taastuvenergialahendustes loodusseadustest üle astuda ei saa

Urmas Tartes
, loodusteadlane
Taastuvenergialahendustes loodusseadustest üle astuda ei saa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Õuna või seeni seljas peidupaika tassiv siil on pelgalt ilus metafoor – tegelikult lihatoiduline siil seljas midagi endale koju ei kanna, küll aga varub loomake talvitumiseks naha alla rasvavaru. 
Õuna või seeni seljas peidupaika tassiv siil on pelgalt ilus metafoor – tegelikult lihatoiduline siil seljas midagi endale koju ei kanna, küll aga varub loomake talvitumiseks naha alla rasvavaru. Foto: Shutterstock

Vältimatult tuleb fossiilenergia asendada taastuvenergiaga, kuid tootmise ja tarbimise sünkroonsust seal eeldada ei maksa – tuleb hoopis hoolega varuda.

Tõenäoliselt oleme kõik näinud pilti, kus siil tassib seljas õunu ja seeni talvevaruks. Kui jätta kõrvale loodusteaduslik otsene eksimus siili toidueelistustes (siil sööb nimelt loomset toitu: putukaid, vihmausse, tigusid jms), siis tagavarade kogumise kujund on täpne. Kõik elusorganismid koguvad energia­tagavarasid.

Kogutakse mitte üksnes talveuinakuks või muidu ebasoodsa aja üleelamiseks, vaid ka igapäevane energiavarustus toimub varem kogutud tagavarade arvelt. Külluslikul ajal kogutakse selleks, et kehvem aeg kogutu toel üle elada. Kogumine ja kasutamine on seotud nii ööpäevatsüklitega kui ka aastaaegade muutusega. Energiat kogutakse ja kasutatakse eri ajal ka selleks, et anda mugavam võimalus tegevusteks, mida söömise ajal teha ei saa. Ka rahuldatakse tagavaradest lühiajaliselt kasvanud suurem energia­vajadus. Energiavarude kogumine ja otsese energiavajaduse rahuldamine kogutud tagavarade arvelt on universaalne loodusseadus.

Märksõnad
Tagasi üles