Saa tuttavaks ajaloo võimsaima kosmoseteleskoobiga

Copy
James Webbi kosmoseteleskoobi tenniseväljaku suuruse segmentidest koosneva peegli vastu lendas juba viies meteoriit, mis oli sensitest suurim.
James Webbi kosmoseteleskoobi tenniseväljaku suuruse segmentidest koosneva peegli vastu lendas juba viies meteoriit, mis oli sensitest suurim. Foto: Adriana Manrique Gutierrez, NASA

9. veebruaril algusega kell 15 toimub Energia avastuskeskuses koostöös Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi teadlaste ja ESERO Eestiga James Webbi kosmoseteleskoobi tutvustusüritus

2021. aasta lõpus lennutati ajaloo suurim ja võimsaim kosmoseteleskoop James Webb Maast 1,5 miljoni kilomeetri kaugusele orbiidile. Infrapunakiirguse abil saavad teadlased selgitada galaktikate ja tähtede tekkimist ning arengut.

Võimas ja ülitundlik masin suudab kinni püüda kiirgust, mis tekkis pärast Suurt Pauku. Nii on võimalik pea 13 miljardit aastat tagasi vaadata ning paljudele inimkonda huvitavatele küsimustele vastuseid leida.

James Webbi kosmoseteleskoopi (James Webb Space Telescope - JWST) on 30 aasta jooksul ehitanud tuhanded teadlased, insenerid ja tehnikud NASA, Euroopa kosmoseagentuurist (ESA) ja Kanada kosmoseagentuurist.

Mõned huvitavad ja olulised faktid JWST kohta:

  • Tegemist on kõige kallima ajamasinaga, mis maksis ca 10 miljardit dollarit ning selle peeglid on kaetud imeõhukese kullakihiga.
  • Aitab vastuseid leida näiteks sellistele küsimustele: Millal tekkisid esimesed tähed ja galaktikad? Kuidas tekkisid mustad augud? Millised on tähtede elutsüklid?
  • Leiab uusi eksoplaneete ja uurib nende atmosfääri.
  • Teleskoop on nii tundlik, et suudab Kuu kaugusel lendava mesilase soojuse järgi tuvastada.

Eesti on samuti kosmoseriik, kust on orbiidile lennutatud tudengisatelliit ning teine ootab oma järge. Põnevaid teadussaavutusi kosmosevaldkonnas on teinud ja teevad Eesti teadlased ka tänapäeval. 9. veebruaril on Energia avastuskeskuses kohal astronoomia- ja kosmosetehnoloogia tippteadlased Tartu Ülikooli Tartu observatooriumist.

Akadeemik ja astronoomiaprofessor Elmo Tempel räägib teleskoobi tähtsusest teadusele ja sellest, millele püütakse vastuseid leida; kosmosetehnoloogia professor Mihkel Pajusalu annab ülevaate eksoplaneetidest ja materjalidest, millest teleskoop valmistatud on.

Tagasi üles