ESTCube-2 pardal saadetakse kosmosesse bitcoin (2)

teadus.postimees.ee
Copy
Tudengisatelliit ESTCube-2.
Tudengisatelliit ESTCube-2. Foto: Eesti tudengisatelliidi sihtasutus

Eesti tudengisatelliidi sihtasutus (ETS) ja Yolo Group lõid täna, 19. jaanuaril 2022 käed, et saata ESTCube-2 pardal esmakordselt kosmosesse krüptovara. Tänu Yolo Groupi toetusele saab sihtasutus paremini panustada Eesti tulevaste kosmoseteadlaste ja inseneride harimisse ja koolitamisse.

Kosmosesse saadetav krüptovara paigutatakse satelliidi pardale futuristlikus rahakotis väikesel mälukaardil. Rahvusvahelisi IKT-lahendusi pakkuva Yolo Groupi tegevjuhi Maarja Pärdi sõnul tekkis mõte saata krüptovara ilmaruumi soovist anda oma panus Eesti uue põlvkonna inseneride ja kosmoseteadlaste toetamisse.

Eesti tudengisatelliidi sihtasutuse tegevjuht ja ESTCube-2 projektijuht Hans Teras sõnas, et Yolo Groupi idee krüptovara kosmosesse saata tuli ootamatult, kuid tore on, et satelliidi ehitamine inspireerib ka hoopis teise valdkonna inimesi ning isegi pungil virtuaalne rahakott võtab pardal vähe ruumi. «Selline põnev koostöö võimaldab meil ehk innustada veelgi rohkem ettevõtjaid ja näidata, et kosmos pakub võimalusi ka neile, kes ise satelliite või rakette ei ehita,» arvas Teras ning lisas: «Samuti annab partnerlus meile veelgi suurema võimekuse viia täide sihtasutuse põhieesmärke, milleks on tulevaste kosmoseteadlaste ja inseneride koolitamine läbi praktilise kogemuse ning jõudmine enamate huvilisteni.»

ETS loodi 2016. aastal, põhieesmärgiga arendada välja ja saata kosmosesse teaduslikke nanosatelliidimissioone. ESTCube-2 on tudengite arendatud kolmeühikuline kuupsatelliit, mille põhimissioon on katsetada plasmapidurit. Tehnoloogia edukas demonstratsioon võimaldaks edaspidi missiooni täitnud satelliite atmosfääri kukutada, et need ei ohustaks kosmoseprügina teisi tehiskaaslasi.

ESTCube-2 satelliit lendab Euroopa Komisjoni ja Euroopa kosmoseagentuuri toel kosmosesse Vega-C raketil eeldatavalt 2022. aasta teises pooles.

Tagasi üles