Riik toetab 30 teadmusmahukat arendusprojekti 19,4 miljoni euroga

tehnika.postimees.ee
Copy
EASi logo.
EASi logo. Foto: Mihkel Maripuu

EASi rakendusuuringute programmi (RUP) teises voorus said toetust 30 projekti kogusummas 19,4 miljoni eurot. Toetussumma jaotus väga erinevatest tegevusvaldkondadest projektide vahel alates biotehnoloogiast ja meditsiinist kuni õhusõidukite nutika interjööri ja innovaatilise posti- ja pagasiskännerini.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Suti sõnul toetab rakendusuuringute programm ettevõtteid teadmusmahuka arendustöö käimalükkamisel, nõustamisel, rahastamisel ja sobivate koostööpartnerite leidmisel. «Läbi rakendusuuringute programmi aitab riik Eesti ettevõtetel välja töötada uusi nutikaid ja tehnoloogiamahukaid tooteid ning teenuseid, mis loovad kõrge lisandväärtusega töökohti ja tõstavad Eesti rahvusvahelist konkurentsivõimet ning atraktiivsust,» ütles Sutt.

Andres Sutt.
Andres Sutt. Foto: Eero Vabamägi

Ministri sõnul on positiivne, et kvaliteetsetetest teadusarendusprojektidest on programmis nii-öelda järjekord ukse taga. «Eestis tehakse suurepäraseid teadusarendusprojekte, olgu selleks siis isesõitvad autod, biomeditsiin, jäätmete ja põlevkivi tuha taaskäitlus, küberturbe lahendused või 3D prinditud ortoosid,» lisas Sutt.

EASi rakendusuuringute programmi juhi Madis Raukase sõnul oli kandideerimine programmi teise taotlusvooru aktiivsem kui esimesel korral. Samuti oli teises voorus suurem osakaal projektidel, mida viiakse ellu koostöös teadus- ja arendusasutustega.

«Kuigi kõige rohkem oli biotehnoloogia ja tervise valdkonnaga seotud projekte, siis taotlejate läbilõige oli siiski väga mitmekesine. Näiteks alustab ettevõte Genecode uuringutega, et luua uudne raviviis Parkinsoni tõve progresseerumise aeglustamiseks,» rääkis Raukas ning tõi teise näitena välja Eesti Energia ja Enefit Outotec Technology, kes arendavad lahendust, mis võimaldaks kütuseks ümber käidelda kõige problemaatilisemaid jäätmeplaste.

«Mitmekesisus väljendus ka selles, et toetuse saanute seas oli nii pikaaegseid kui alustavaid ettevõtteid, nii Eesti kui ka osaliselt väliskapitalil põhinevaid ettevõtteid, nii neid, kes olid juba eelnevalt teinud teaduskoostööd kui ka neid, kes tegid seda esmakordselt,» selgitas Raukas.

Programmis on väga suur roll ka nõustamisel. Programmi esimese pooleteise tegutsemisaasta jooksul pöördus EASi poole arendusplaanide nõustamiseks üle 200 ettevõtte. Suurema osa neist moodustavad juba tegutsevad töötleva tööstuse ja IKT sektori ettevõtted, kuid oluline osa on ka alustavatel ettevõtetel ja idufirmadel. Näiteks aitavad EASi eksperdid ettevõtjal oma arendusideed vastu turutrende peegeldada ning vajadusel leida sobiv teadus- ja arendustegevuse teenuse pakkuja.

RUPi projekte hindavad sõltumatud eriala tehnoloogia- ja majanduseksperdid. Hindamiskomisjonis löövad kaasa tunnustatud ettevõtjad, kellel kõigil on pikaajaline ettevõttes tehtavate rakendusuuringute ja selle tulemusena tekkinud toodete ja teenuste turule viimise kogemus.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles