T, 3.10.2023

New Scientist ⟩ Kenneth Libbrecht: tõeliste lumehelbekeste elu on raske

Joshua Howgego
, New Scientist, kaasautor
Facebook
Comments
Lumehelves. Pilt on illustreeriv.
Lumehelves. Pilt on illustreeriv. Foto: Don Komarechka / CATERS NEWS

Lumesadu Californias asuvas Pasadena linnas on nii haruldane, et sellest pole pea midagi räägitud. Kuid California Tehnoloogiainstituudis võib Kenneth Libbrecht selle siiski maailma kõige keerulisema lumehelbekeste valmistamise seadme abil välja võluda.

Füüsikuna on Libbrecht tegelenud nii mõnegi suure küsimuse lahendamisega, nende seas gravitatsioonilainete olemuse ja Päikese sisemuses toimuva kohta. Aga ta tegeleb ka lumehelbekeste teadusega, mis on palju keerukam ja salapärasem, kui esialgu arvata võiks. Üks suurimaid vastamata küsimusi nende kohta on see, miks näib neid olevat kahte erinevat tüüpi.

Libbrecht asus 20 aastaks odüsseiale, et see müsteerium lahendada. Hiljuti avaldas ta selle teekonna vilja 500-leheküljelise monograafia kujul. See sisaldab omamoodi suurejoonelist ühtset lumehelbekeste teooriat, mis selgitab esmakordselt, kuidas ja miks neist niisugused õrnad kujundid saavad.

Millest algas teie huvi lumehelveste vastu?

Ühel päeval lobisesin niisama ühe oma õpilasega ja meie jutt tüüris sinna, kuidas kristallid kasvavad ja kujundeid moodustavad. Hakkasime arutama, mida me selles valdkonnas uurida saaksime ja ma mõtlesin: noh, vesi oleks ju odav ja lihtne. Siis mõtlesin: tegelikult oleks tegemist lumehelveste füüsikaga – huvitav, milline see on? Seal ei olnud mingit suuremat tagamõtet – ma olin lihtsalt uudishimulik – hakkasin lumehelbekeste kohta lugema ja leidsin, et see on väga põnev.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles