Suurim oht, mis vankrireisijaid pikal teekonnal varitses, oli aga haigestumine kõikvõimalikesse nakkushaigustesse. Nende levikut soodustasid nii täistuubitud laagrikohad, prügihunnikud (sh nakkushaigustesse surnute vedelema jäetud riided) kui ka saastunud veevõtukohad.
Hävitavaim neist tõbedest oli koolera, millesse 1849. aastal suri arvatavasti koguni poolteist tuhat Suurt tasandikku ületanud ameeriklast. Veelgi laastavamat hävitustööd tegid koolera ja teised kullaotsijatega kaasa rännanud tõved aga Ameerika põliselanike seas. Viimastele tähendas California kullapalavik, mis nende senise elukorralduse pöördumatult pea peale pööras, täielikku katastroofi: kümmekonna aastaga vähenes Kuldse osariigi põliselanike arv haiguste, tapmiste ja tagakiusamiste tõttu ligi neli korda.
Naiste kullapalavik
California kullapalavikust loodud pilt on äärmiselt meestekeskne, mis on arusaadav, kui arvestada, et kulda otsima tõtanute hulgas oli mehi üle 90%. Siiski ei tohiks jääda muljet, nagu polekski naised kullajahil osalenud.
Naisi leidus nii laeva kui ka vankritega Californiasse saabunud forty-niner’ite seas ja nii mõnelgi juhul oli just naine see, kelle eestvõttel teele asuti. Naiste osakaal Californiasse rännanute seas hakkas jõudsalt suurenema alates 1850. aastatest, mil üha suurem seltskond naisi reisis oma meestega kaasa või järgnes sinna juba varem rännanud abikaasale. 1860. aastal oli naisi California elanikkonnast juba üle kolmandiku.
Olgugi et kullapalaviku algusaastatel oli naisi Californias veel väga vähe, võis neid ometi leida kõikvõimalikest elusfääridest. Ka naised jahtisid kulda ning osa neist tegi seda meestega külg külje kõrval jõgedes sumbates.
Enamjaolt teenisid naised oma kulda siiski võõrastemaja pidades, pesu pestes või buumilinnades enda küpsetatud pirukaid ja hautisi kullatükkide vastu vahetades. Küpsetamise ja pansionipidamisega võisid ettevõtlikud naised väga hästi teenida, mis andis võimaluse toetada vajaduse korral ka oma abikaasat, kui sel kullaväljadel viltu juhtus vedama. Samuti leidsid naised vabameelses Californias tegevust valdkondades, kus neid idarannikul õieti ei kohanudki, näiteks ajakirjanike või trahteripidajatena.
Kenakese teenimisvõimaluse leidsid toonases Metsikus Läänes ka prostituudid ning kõikvõimalikud artistid: lauljad, tantsijad ja näitlejad. Buumiasulates, kus tehti päevad läbi rasket üksluist tööd, januneti õhtuse meelelahutuse järele.
Paljud artistid rändasid California buumilinnades ringi varieteenumbritega ning kui number publikule meeldis, oli peale kuulsuse võimalik koguda ka märkimisväärses koguses varandust. Näiteks hullutas Lola Montez meessoost publikut provokatiivse «ämblikutantsuga», mille raames paljastas ta seeliku alt kelmikalt oma sääri, neilt justkui ämblikku ära ajades.
1860. aastatel lõi San Franciscos laineid Adah Menken väljakutsuva etendusega, mille tipphetkel ta justkui poolpaljana (tegelikult liibuvates nahavärvi pükstes) hobuse külge seotult lavale ratsutas. California buumilinnade superstaariks võib aga pidada kaheksa-aastaselt karjääri alustanud Lotta Crabtreed, kes tantsides ja sentimentaalseid laule lõõritades kaevuritelt pisara välja meelitas. Valgesse kleiti rõivastunud punapäine tütarlaps osutus sedavõrd suureks publikumagnetiks, et tema emal andis etenduste järel lavale visatud kullatükke korviga kokku korjata. On arvatud, et just Lotta oli see, kes kogus Metsiku Lääne lavalaudadelt artistina kõige suurema varanduse.
Niisiis, toonane California võis ettevõtlikele inimestele kujutada tõelist imedemaad. Samas ei tohi unustada, et kõik see kehtis ennekõike angloameeriklaste ning teiste Euroopa päritolu uustulnukate kohta. Paljude California põliselanike ning sinna muudelt mandritelt rännanud naiste edaspidise elu ja hakkamasaamise määras suuresti ära hoopis nende etniline kuuluvus või nahavärv.