Paindlik pension hoiab inimest tegusana, annab talle sissetulekulisa ja teadmise, et ta on ühiskonna toimimiseks vajalik. Sotsiaalkindlustusameti statistika järgi eelistatakse aga endiselt ennetähtaegset vanaduspensioni, mille saamise ajal ei ole võimalik töötada ja mis vähendab inimese aktiivsust ja sissetulekut. Müksamisprojekti eesmärk on aru saada, miks ei eelistata paindlikku vanaduspensionit ning kas müksamise abil saaks olukorda muuta. Projekt viiakse ellu koostöös Tartu Ülikooli teadlastega.
Isikukaitsevahendite müksamine ehitussektoris
Projektiga «Isikukaitsevahendite müksamine ehitussektoris» osaleb sekkumisprogrammis ka Tööinspektsioon. Tööinspektsiooni hinnangul toimub ehitussektoris endiselt liiga palju tööõnnetusi, mida saaks vältida, kui kõik töötajad kasutaksid korrektselt ettenähtud isikukaitsevahendeid. Müksamisprojekti eesmärk on mõista, miks osad ehitajad seda ei tee, ja töötada välja müksud, olukorra parandamiseks. Müksamist viib läbi SA Poliitikauuringute Keskus Praxis.
Töötuskindlustushüvitise saajate müksamine tööle
Viimase, aga sugugi mitte vähem tähtsana osaleb programmis ka Töötukassa projektiga «Töötuskindlustushüvitise saajate müksamine tööle». Töötukassa andmetel ei ole viimase kümne aasta jooksul oluliselt muutunud 360 päevaks määratud hüvitiste väljamaksmise tegelik kestus.
Hoolimata sellest, kas turul on tööjõupuudus või üleküllus, kasutatakse hüvitis sageli lõpuni ära. Tööotsingutega alustatakse alles päris hüvitise saamise perioodi lõpus. Töökaotus ei ole kunagi kerge ja on täiesti mõistetav, et inimene vajab aega, et leida endas taas motivatsiooni tööotsingutega alustamiseks ning tööle asumiseks. Paraku on pahatihti nii, et mida kauem viibib tööotsingutega alustamine, seda väiksemaks kahaneb tööharjumus ning seda suuremaks kujuneb pikaajalise töötuse risk.
Müksamisprojekt uurib, mis takistab pikaajalise töökogemusega töötuskindlustushüvitise saajate enne hüvitise saamise perioodi lõppu tööle naasmist. Selle arusaama põhjal töötatakse välja müksud, mida töötukassa kasutab, et julgustada inimesi võimalikult varakult tööle naasma. Projekti viib ellu SA Poliitikauuringute Keskus Praxis.
Sekkumisprogrammi projektide esimesi tulemusi on oodata 2022. aasta alguses. Loodetavasti aitavad projektide käigus välja töötatud müksud inimestel teha endale, oma lähedastele ja tööandjatele kasulikumaid valikuid ning ühtlasi säästa riigile väärtuslikku raha, aega ja ressurssi. Kui nii läheb, kasutab Sotsiaalministeerium tulevikuski oma eesmärkideni jõudmiseks tänapäevaseid pehmeid meetodeid.