Kui 890 miljoni aasta vanusest kivimist avastatud torukesed on jäänused kunagi merepõhjas elanud käsnadest nagu teadlased oletavad, on tegu vanimate fossiilidega, mis eales leitud.
Vastuoluline väide: teadlased arvavad, et on leidnud vanimad loomade fossiilid
Kivistised leiti 1992. aastal Kanada Mackenzie mägedest paigast, kus on varasemast teada hulgaliselt sarnaseid tsüanobakterite tekitatud fossiile. Uuringu autori Elizabeth Turneri sõnul olid need ülejäänud struktuuridest oma keerukuselt niipalju, et need lihtsalt ei saanud olla bakterite tekitatud. Hetkel on tegu vaid kinnitamata hüpoteesiga, kuid kui ajakirjas Nature avaldatud uuringus esitatud väited kinnitust leiavad, tähendaks see olulisi ümberkirjutusi inimkonna teadmistes varaste organismide arengu kohta.
Alustuseks oleks tegu konkurentsitult vanimate käsnadega, mis kunagi leitud – seni vanimatest oleks need koguni 350 miljonit aastat vanemad ning kokkuvõtvalt saaks neist siis ka vanim loomade kuningriiki kuuluv fossiil, mis kunagi leitud. Mis aga veelgi olulisem – kui hüpotees peab, pidid need käsnad kasvama keskkonnas, mida on seni peetud loomsele organismile elukõlbmatuks, kirjutab Science News.