Niisiis oli ohtlikult «agressiivne» andmetöötlus kesksel kohal nii JCMT kui ka ALMA-ga püütud signaali võimendamisel, kuid kahe eraldiseisva instrumendiga leitud sarnane signaal veenis autoreid ja anonüümseid retsensente, et töö väärib publitseerimist mõjukas erialaajakirjas Nature Astronomy.
Teadlased tutvustasid oma avastust ettevaatlikult, hoidudes ennatlikust järeldusest, et suur fosfaanikogus Veenusel on tingimata esimene tõend maavälise elu kohta. Ent loomulikult kajastati ajakirjanduses ja sotsiaalmeedias just seda võimalust kõige elavamalt. Samas teeb rõõmu, et pealkirjad, nagu «Kas Veenusel on elu? Teadlased leidsid planeedi atmosfäärist sellele viitava ühendi» (Delfi Forte, 14.09.2020) või «Possible sign of life on Venus stirs up heated debatte» («Võimalik elumärk Veenusel tekitab tuliseid vaidlusi»; National Geographic, 14.09.2020), olid üpris tasakaalukad ega kiirustanud sensatsiooni jahtides rääkima Veenusel asuvatest tulnukatest.
Vulkaanidest pärit fosfaan
Üks fosfaani allikaid, mis pole seotud elusorganismidega, on vulkanism. Selle hüpoteesi järgi võib Veenuse vahevöös olla mõningane kogus fosfiide, mida vulkaanid paiskavad atmosfääri, kus need ühendid reageerivad väävelhappe või veega. Selle ahela ühe tulemina tekiks fosfaan. Ent esialgu pole tõendeid piisava fosfiidikoguse kohta Veenuse vahevöös. Samuti ei teki kirjeldatud protsessi mudeldamisel fosfaani küllaldases koguses, et selgitada Greavesi tulemusi. Küll aga on meie sõsarplaneeti uurinud Euroopa sondilt Venus Express tehtud mõõtmised viimastel aastatel elavdanud arutelu nähtava vulkaanilise tegevuse üle Veenusel.
Õli valas tulle ka California polütehnilise ülikooli teadlane Rakesh Mogul, kes heitis värske pilgu 1978. aasta kosmosesondi Pioneer Venus andmetele. Ta leidis, et atmosfääri läbinud mass-spektromeetri näidud, millelt tuvastati ioniseeritud fosfor, olid kooskõlas fosfaani olemasoluga. Veelgi enam, Mogul väitis, et Pioneer Venuse mass-spektrid viitavad lämmastiku bioloogilises tsüklis osalevatele molekulidele Veenusel.