Eesti sai kahe linnuliigi võrra rikkamaks

Margus Ots
, Linnuvaatleja, Eesti Ornitoloogiaühingu linnuharulduste komisjoni esimees
Copy
29.09.2020 - Ameerika Vihitaja Põõsaspea neemel.
29.09.2020 - Ameerika Vihitaja Põõsaspea neemel. Foto: Annika Forsten

Eesti linnuliikide nimestikku lisandusid 394. ja 395. liik, kirjutab linnuharulduste komisjoni esimees Margus Ots ajaveebis linnuvaatleja.ee.

Septembrikuu tormised ilmad tõid Eestisse koguni kaks uut linnuliiki. Kui reedel, 25. septembril vaatles ja pildistas loodusfotograaf Roger Erikson Läänemaal Põõsaspea neemel põhja-tormilindu (Puffinus puffinus), siis eile, 29. septembril pildistasid Soome linnuvaatlejad Annika Forsten ja Antero Lindholm samas kohas ameerika vihitajat (Actitis macularius).

Põhja-tormilind elutseb Atlandi ookeanil. Briti saartel ja Põhjamerel on ta tavaline lind, kuid Läänemerele satub ta väga harva. Näiteks Soomes, kus linnuvaatlejaid on Eestiga võrreldes palju kordi rohkem, on põhja-tormilindu vaadeldud vaid kaks korda. Põhja-tormilinnu levikukaarti vaata linnukaitseühenduse Birdlife International kodulehel. Uue liigi leidmise loo ja fotod leiab Roger Eriksoni fotoblogist.

Eile vaadeldud ameerika vihitaja pesitsusalad asuvad Põhja-Ameerikas ning talvitusalad Kesk- ja Lõuna-Ameerikas. Sügisrändel eksivad mõned ka Euroopasse – näiteks Briti saartel kohatakse ameerika vihitajat igal aastal. Soomes on ameerika vihitajat seni vaadeldud kaks korda. Ameerika vihitaja levikukaarti vaata linnukaitseühenduse Birdlife International kodulehel.

Vaatlejatelt laekunud info põhjal võib oletada, et ameerika vihitaja oli Põõsaspea neemel paigal juba laupäeval, 26. septembril. Linnuvaatlejad ja loodusfotograafid, kes te möödunud nädalavahetusel Põõsaspead külastasite ja seal juhtumisi vihitajat pildistasite, palun vaadake oma fotod üle ning edastage vihitjatate fotod (ka udused) linnuharulduste komisjonile (margus.ots@eoy.ee). Võib juhtuda, et saame fotode alusel ameerika vihitaja esmasleiu kuupäeva täpsustada.

Kui Eesti Ornitoloogiaühingu juures tegutsev linnuharulduste komisjon vaatlused kinnitab, on põhja-tormilind ja ameerika vihitaja Eesti linnuliikide nimestikus 394. ja 395. liik.

Tagasi üles