- Tuleviku ajaloolased hakkavad rääkima ajast enne ja pärast koroonakriisi
- Paistab, et Aasia riikide moodi kriisi ohjeldamist Euroopa ei suuda
- Kriis sunnib kõiki ühiskondi kriitiliselt peeglisse vaatama
Mida aeg edasi, seda selgemaks saab, et enamik maailma riike ei ole osanud viiruseohuga silmitsi seista ning et kevadega see pandeemia üha levib. Juba praegune rahvatervise kriis on suurem kui miski, mida mitu põlvkonda näinud. Läbi saab see igal juhul, kuid selle mõjud saavad olema sellised, et pandeemiaeelse normaalsuse taastumisele ei tasu lootma jääda.
Meditsiiniajaloolane Charles Rosenberg on võrrelnud epideemiate levikut sotsiaalse draamaga kolmes vaatuses. Esimene vaatus annab vaid õrnalt aimu, et midagi on tulemas ja tegelased – riigijuhid, poliitikud, ettevõtted ja tavainimesed – hoiduvad sellele liigselt reageerimast, kuna esmapilgul näib, et pigem tuleb kaitsta majandust ja muid omahuvisid. Esimene vaatus lõppeb haigestumiste ja surmade järsu eskaleerumisega.
Teise vaatuse avapauk on äratundmine, mille käigus avalikkus reageerib, nõutakse selgitust ja otsitakse viise, kuidas tekkinud määramatuses orienteeruda.
Kolmandas vaatuses otsustavad tegelased, kuidas reageerida ja moel või teisel jõuab kogu lugu lahenduseni. Sõltuvalt sellest, kuidas avalikkus reageerib, võib kolmas vaatus olla pea sama laastava mõjuga kui haigus ise, kuna muu hulgas sunnib see ühiskonda otsustama, et mis on oluline ja vaatama otsa enda sisepingetele. Lõpplahendus ei ole aga kunagi uhke lõpupauk, vaid pigem vaikne ägin.
Milline vaatus meil praegu käib?
Tänaseks paistab, et maailm tervikuna on jõudmas koroonakriisile reageerimises kusagile teise vaatuse keskpaika. Mõned riigid on küll selgelt teistest ees – Hiinast tulevate teadete kohaselt seal tänaseks uusi riigisiseseid haigestumisi ei ole ning paistab, et nad võivad ehk olla juba kolmanda vaatuse lävel. Euroopat laastab praegu aga täielik teine vaatus: Itaalia ägab täiesti kokku kukkuva tervishoiusüsteemi käes ning artikli kirjutamise hetkel lisandub üks surnu iga kahe ja poole minuti tagant, Hispaania on just sinnamaale jõudnud.