Kaugel Putorana platool ekspeditsioonil käinud seikleja Ruslan Aizatulin kirjutab vähestele tuntud arktilisest maa-alast, kus saavad puutumatus looduses kokku koloniaalajalugu ja Nõukogude koledused.
Kas olete kunagi kuulnud Putorana platoost? Kui ei, siis pole see väga üllatav. See on tänapäevani üks metsikumaid kohti maailmas ning asub Venemaal Siberi keskosas, polaarjoonest veel paarsada kilomeetrit põhja pool. See on osa Siberi trappide nime kandvast, 250 miljonit aastat tagasi hiiglasliku vulkaanipurske tagajärjel tekkinud hiiglaslikust basaltplatoost. Oma lõpliku kuju sai Putorana aga 10 miljonit aastat tagasi, kui umbes poole Eesti suurune basaltplaat ümbritsevast platoost seismilise aktiivsuse tõttu veel 1000 meetrit kõrgemale tõusis.
See kõik tekitas reljeefi, kus on peaaegu võimatu mootorsõidukitega ringi liikuda, ja arenes mitu täiesti isoleeritud iseseisvat ökosüsteemi, mis on tänapäevani vabad igasugusest inimtegevusest. See on koht, mis on geoloogide seas tuntud oma rikkalike maavarade pärast või siis maadeavastajate raamatutest, kuid mitte turismisihtkohana. Mina ise sain sellest kohast teada päris ammu geoloog Oleg Kuvajevi teostest, kus ta kirjeldab Putoranat kui ülimat väljakutset ja oma võimete proovi.
Vanade poliitiliste otsuste ohver
Putorana ümber olevate maade tähtsus sai selgeks juba ammu. Seal on muinasajast peale elanud iseseisvalt põlisrahvusi nagu eenetseid, neenetseid, nganassaane ja teisigi. 16. sajandil hakkas Vene impeerium tõsiselt mõtlema nende rahvaste oma kontrolli alla saamisele eesmärgiga panna neid riigile loomanahkade kujul makse maksma. 1603. aastal rajati Tazi jõele kauplemispunkt Mangaseja, mis kujunes hiljem ka linnaks. Millalgi avastati sinna Arhangelskist jõgesid mööda kulgev veeteegi, mis tegi Mangasejast olulise sammu Siberi vallutamisel, aga juba 1620. aastal hakkas tekkima suuri muresid.