«Admiral Bellingshausen» alustas viimast mereületust enne Antarktikasse jõudmist

Copy
Foto: Tiit Pruuli

4. jaanuari varasel pärastlõunal kohaliku aja järgi lahkus purjelaev Admiral Bellingshausen Ushuaia Afasyni jahtklubist Lõuna-Argentinast ja võttis kursi üle kurikuulsa Drake’i väina Antarktika poolsaarele.

Jahi pardal on 12 meest-naist, kes enamasti meresõiduga vägagi tuttavad. Nii suurt professionaalsete laevajuhtide ja laevamehhaanikute ning väikelaevakaptenite kontsentratsiooni pole Admiral Bellingshauseni pardal varem vist olnud.

Meeskonda juhivad kapten Indrek Kivi (igapäevaelus jäälõhkuja Botnica kapten), jääkapten Jaanus Hannes (töötanud 7 aastat Antarktikas kruiisilaevade esimese tüürimehena), mehaanikud Priit Kuusk ja Märten Vaikmaa (mõlemad Saaremaa laevaehitajad), roolimeestena annavad neile tuge kogenud jahtkaptenid Heiti Hääl, Reet Hääl, Christian Johannes Kask, Maris Pruuli, Julius Tarand. Vahimadrustena jälgivad silmapiirile ilmuvaid jäämägesid Aivar Berzin, Tiit Reinfeld, Rubert Saluoks.

Foto: Tiit Pruuli

Viimased päevad Ushuaias kulusid laeva Antarktika-klaariks tegemisele – vaadati üle taglas ja masinaruum, remonditi üks streikinud veemagesti, seadistati erinevad ilmaprognooside vastuvõtjad ja satelliitside seadmed, osteti viimased otsad ja magamiskotid, toodi pardale sadade kilode kaupa provianti soolapekist ja lambalihast kuni sidrunite ja kuivikuteni.

Eeldatav Antarktikasse jõudmise aeg on 8. jaanuari lõuna. Kui ilma- ja jääolud lubavad tahetakse praeguste kavade kohaselt esimesena külastada Ukraina Vernadski nimelist teadusjaama.

Ushuaiast välja sõites tervitas Bealge'i kanal meid päikesepaiste, delfiinide, vaalade ja uhke vikerkaarega. Esimesed saarekesed pingviinikolooniatega olid täpiks i-l. Kambüüsis valmis sada maitsvat kotletti koduse hapukapsa ja Ushuaiast ostetud poola kurkidega. Laev on mereklaar, meeskond ootusärev. Unistame. Läheneme Drake'i väinale pisut pikemat teed kui meri lubaks, sest Tsiili piirivalve on range, jätkame vabade veteni Argentina territoriaalvetes.

Tiit Pruuli, ekspeditsiooni üldjuht

Märksõnad

Tagasi üles