Saada vihje

Antarktika-reisilised on jõudnud Lõuna-Ameerika kuulsasse vanglalinna

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Vaade Ushuaia sadamast.
Vaade Ushuaia sadamast. Foto: CJ Kask

Kuigi Tulemaal on indiaanlased elanud juba 10 000 aastat, võlgneb Ushuaia linn oma arengu eest tänu siinsele vanglale. 

19. sajandi lõpus hakkas Argentina valitsus siia saatma eriti ohtlikke kurjategijaid ja poliitvange. 1920. aastail suutis siinne vanglakompleks mahutada üle 600 vangi. Vanglas olid oma töökojad ja vange kasutati ka töödel väljaspool – nad ehitasid teid, sildu, isegi maailma lõunapoolseima raudtee. 1947 anti korraldus selle vangla sulgemiseks.

1950. aastatest on vangla ruumides Argentina merevägi. Ja üks osa territooriumist on antud Ushuaia meremuuseumi käsutusse. Eesti Meremuuseumi direktor ja ühtlasi Admiral Bellingshauseni madrus Urmas Dresen oli kokku leppinud oma siinsete kolleegidega, et ka meie meeskonnale tehakse ses suures muuseumis ekskursioon.

Artikli foto
Foto: CJ Kask

Kuulasime lugusid indiaanlaste kanuudest ja laevadest (alates HMS Beagle’ist kuni moodsate kruiisilaevadeni), mis siinsetes vetes seilanud. Eriti huvitav oli seista kaardi eest, kuhu on märgitud kümned ja kümned Drake’i ja Lemaire’i väinades ning Beagle’i kanalis hukkunud purjelaevad.

Antarktikale pühendatud muuseumiosas on eraldi stend ka Fabian Gottlieb von Bellingshausenist.

Artikli foto
Foto: Tiit Pruuli

Tiit Pruuli, ekspeditsiooni üldjuht

Märksõnad

Tagasi üles