K, 22.03.2023

Anomaalselt soe ilm jättis kümned jääkarud Siberis hätta

Anomaalselt soe ilm jättis kümned jääkarud Siberis hätta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Jääkarud.
Jääkarud. Foto: HANDOUT / REUTERS /

Anomaalselt soe ilm ei võimalda ligi 60 nälginud jääkarul Venemaa põhjaosas Tšuktši poolsaarel asuva Rõrkaipi asula juurest lahkuda, teatas Maailma Looduse Fondi (WWF) Venemaa esindus.

«Peaaegu kõik jääkarud on kõhnunud. Nende seas on nii täiskasvanud isendeid kui ka noorloomi, on ka emakarusid eri vanuses poegadega,» rääkis kohalik elanik Tatjana Minenko, kes suurtel kiskjatel silma peal hoiab.

Täpsustatud andmetel asub praegu Koževnikovi neeme piirkonnas 56 jääkaru, kes ilmusid sinna kolme-nelja päeva jooksul.

Praegu toituvad jääkarud morskade raibetest. Sügisel samas piirkonnas asunud morsad on nüüdseks mujale siirdunud ning jääkarude olukord võib veelgi halveneda, kardavad looduskaitsjad.

Jääkarude invasiooni tõttu on Rõrkaipi asulas ajutiselt kõik üritused ära jäetud ning lapsi veetakse lasteaeda ja kooli bussiga.

«Tekkinud olukorra üheks põhjuseks võivad olla globaalsed kliimamuutused. Praegu on Koževnikovi neeme piirkonnas ebaharilikult soe detsembri alguse ilm, ja kuigi rannikul on jää juba tekkinud, ei ole see veel piisavalt tugev. Asula elanikud ootavad, et saabuks pakane ning jääkarud saaksid jääd mööda mujale liikuda,» teatas WWF.

Põhja-Jäämere rannikul asuvas Rõrkaipis elab umbes 600 inimest. Asula nimi tähendab eesti keeles «morskade lesila», kuna morsad kogunevad regulaarselt selle piirkonna rannikule.

Märksõnad
Tagasi üles