Astronoomid avastasid teise võõrast planeedisüsteemist pärit komeedi (4)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
C/2019 Q4 Hawaii'l asuva teleskoobi tehtud pildil.
C/2019 Q4 Hawaii'l asuva teleskoobi tehtud pildil. Foto: NASA / Reuters / Scanpix

Augusti lõpus Ukraina amatöörastronoomi leitud objekti liikumistrajektoor ja -kiirus on kooskõlas teisest planeedisüsteemist sattunud taevakehaga, kinnitas Rahvusvaheline Astronoomia Liit.

Objekt C/2019 Q4 (Borisov) jäi selle esmaavastajale Gennadi Borissovile silma 30. augustil. Toona asus see Päikesest ligikaudu 450 miljoni kilomeetri kaugusel. Sellest ajast saadik püüdsid keha peale Krimmis elava Ukraina optiku ka teised amatöörastronoomid ning NASA ja Euroopa Kosmoseagentuur, kirjutab ERR Novaator.

Kui esialgu peeti C/2019 Q4 äärmiselt pika perioodiga komeediks, siis täiendavate vaatluste valguses osutus keha orbiit sedavõrd väljavenitatuks, et see on tõenäoliselt pärit väljaspoolt Päikesesüsteemi.

Tegemist on teise Päikesesüsteemi-välise objektiga, mille meie tähesüsteemi jõudmist teadlased kunagi tuvastanud. Esimene sedalaadi ootamatus oli 2017. aastal Hawaii teleskoobisilma jäänud objekt nimega 1/I/2017 U1, mis sai hiljem nimeks suupärasemaks Oumuamua.

Märksõnad

Tagasi üles