Haruldane tabamus: Tartu tähefotograaf sai ühele pildile Andromeeda udukogu ja langeva perseiidi

Postimees
Copy
Perseiid ja Andromeeda.
Perseiid ja Andromeeda. Foto: Viljam Takis

Eesti hobiastronoomia ühingusse kuuluv Viljam Takis jagas toimetusega Soomaa metsade vahel tehtud jäädvustust perseiidide sajust.

Foto, millel on näha üht põlevat perseiidi ja ka Andromeeda galaktikat, on autori sõnul tehtud esmaspäeval Soomaa metsade vahel.

«Tegu on stäkiga ehk pinepildiga 255 pildist, igaüks 30 sekundit, mida kontrollides avastasin ühelt pildilt boonusena põleva-laguneva perseiidi,» kirjeldas ootamatut avastust.

Tänaseks on pilt jõudnud pälvida juba ka rahvusvahelist tähelepanu. Nimelt ütles Takis, et tema poole on pöördunud juba ülikoolide kosmoseuuringute assotsiatsiooni esindaja teatega, et haruldane foto on märgitud valitud päeva maateaduse pildiks.

Perseiidid on meteoorivool ehk tähesadu, mis tipneb igal aastal 12. augustil ning on jälgitav kuni kaks nädalat enne ja pärast seda. Kõige paremini on tähesadu näha 11. augusti ja 14. augusti vahel ning kõige paremini on see jälgitav suurtest linnadest eemal, kus puudub linna valguskuma.

Perseiide põhjustab perseiidide pilv, mis paikneb piki Swifti-Tuttle'i komeedi orbiiti ja koosneb osakestest, mis on sellest komeedist eraldunud ajal, mil komeet möödus lähedalt Päikesest. Tähesadu on nähtav ajal, kui Maa läbib komeedi orbiidi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles