Nagu arheoloogias tihtipeale juhtuma kipub, varjutab meie teadmisi Tallinna keskaegsete puitesemete kohta tõendite puudus. Olemasolevate leidude pealt nähtub aga, et kui mõned esemed visati üsna pea minema, siis teised olid inimestele niivõrd armsad, et neid kasutati auguliseks kulumiseni, kirjutab arheoloog Erki Russow.
Kui katsuda silme ette manada 13. sajandi Tallinna linnapilti või kodust olmet, siis tuleb unustada praegune kivist vanalinn ning suunata mõtted puidule. Puit ümbritses tollast linnaelanikku peaaegu kõikjal: esimesed elamud olid enamjaolt palkidest või raamkonstruktsioonis ehitised, kõnelemata lihtsamaist abihooneist, lautadest, väljakäikudest ja jäätmekastidest. Ainult kõige olulisemad objektid – linnus Toompeal, all-linna usuhooned ning linnakindlustused – ehitati esimesel võimalusel kivist. Kuid ka nende puhul saab mõnikord arheoloogilistele uuringutele tuginedes väita, et veel enne paemüüride püstitamist asusid seal esmalt puidust rajatised, nagu näiteks 13. aastasaja keskpaiku ja teisel poolel kerkinud tsistertslaste ja dominiiklaste kloostri kinnistuil. Meile tuntud kivilinn hakkas tõsisemalt kujunema alles 14. sajandil.
Paraku on suur osa Tallinna vanimate puitehitiste jälgedest jäädavalt kadunud. Vahel leidis algne ehitusmaterjal taaskasutust mujal, teisal hävitasid puidu korduvad kahjutuled, kivihoonete massiline ehitamine või lihtsalt ebasoodsad säilimistingimused. Nende, aga ka muude asjaolude tõttu on erinevalt Tartust ja Novgorodist meie väljavaated linnarahva algkodudele sattuda üpris napid, aga mitte päris olematud. Sauna tänava laiemalt tuntud näite kõrval saab esile tõsta Dunkri, Kuninga ja Vaimu tänava 13.–14. sajandisse dateeritud puithoonete jäänuseid – tavapärase paari-kolme palgikatke asemel leiti neid märkimisväärselt rohkem.
Samasugune «puidunappus» tabab meid ka selleaegsete inimeste vallasvaraga seoses – omaaegset puidust inventari kohtab Tallinna arheoloogilistel kaevamistel võrdlemisi vähe. Ometi teame nii naaberlinnade esemelise kultuuri kui ka mõnevõrra hilisema kirjaliku ja pildiainese kaudu, et puitesemed saatsid keskaja inimest kõikjal sõltumata vanusest, ametist või seisusest. Puidust asjad leidsid väärika koha söögilaual ja rõivakirstuna toanurgas; tõrsi ja pohemolde (ovaalsed puunõud – toim.) kasutati argitöödel ning laevadega veetud tünnides toimetati kauge maa taha kõikvõimalikke kaupu heeringast ja õllest kangaste, karusnahkade, ammunoolte ning savinõudeni. Sellegipoolest kohtab vanalinna uuringuil 13. sajandisse ulatuvaid puitasju suhteliselt vähe, enamasti kaevupõhja asetatud tünni näol või prügiauku visatud anumatena.