Rõuged on üks tontlikumaid haiguseid, millega inimkond on eales pidanud silmitsi seisma. Ligi pooltele täiskasvanutest ja enamikule lastest tähendas rõugeviirusega nakatumine kindlat surma. Siiski leidus juba vanal ajal nutikaid ravitsejaid, kes püüdsid ohtlikku viirust üle kavaldada.
Esimesed kirjalikud teated rõugete vastu immuniseerimisest pärinevad Hiinast. 16. sajandil kogusid Mingi dünastia arstid kuivanud rõugevistrikke ja jahvatasid need pulbriks, mis puhuti erilise piibu abil ninasõõrmesse. Patsientidel tekkis kergekujuline rõugete vorm, kuid edaspidi olid nad haiguse vastu kaitstud. Türgis ja Sudaanis koguti rõugevistrikest vedelikku ja hõõruti seda immuniseeritava nahasse lõigatud haavale. Selliseid viirusosakeste ülekandmise tehnikaid nimetatakse variolatsiooniks (variola tähendab ladina keeles rõugeid). 18. sajandil tunti variolatsiooni ka Euroopas. Eestis rakendas seda meetodit esimesena Tartu arst August Wilhelm Schulinus 1756. aastal. Paraku kaasnes variolatsiooniga ka surmajuhtumeid, sest mõnikord võis patsientidel tekkida raskeloomuline haiguse vorm.
1796. aasta kevadel tuli inglise arsti Edward Jenneri vastuvõtule veiserõugetega nakatunud lüpsja. Meedikud olid selleks ajaks teadlikud, et lüpsjad kalduvad olema rõugete suhtes immuunsed. Oletati, et immuunsust tekitab veiserõugete läbipõdemine. Jenner otsustas seda hüpoteesi kontrollida. Ta kogus lüpsja vistrikest materjali ja määris seda oma aedniku 8-aastase poja kätele lõigatud haavadele (süstlanõelad tulid kasutusele alles pool sajandit hiljem). Veiserõuged kulgevad inimesel väga kergelt. Poisil tekkis kerge palavik, kuid mõne päeva pärast oli ta terve. Kaks kuud hiljem püüdis Jenner noormeest nakatada rõugelööbest pärit materjaliga, kuid haigust ei tekkinud. Poiss oli muutunud rõugete vastu immuunseks.
Jenner nimetas veiserõugetest kogutud ollust vaktsiiniks (vacca tähendab ladina keeles lehma) ja immuniseerimise protsessi vaktsineerimiseks. Samas ei saa Jennerit pidada vaktsineerimise avastajaks, sest enne teda oli vähemalt kuus inglise ja saksa uurijat saanud sarnaseid tulemusi. Ometigi oli just tema esimene, kes vaktsineerimist teaduslikult uuris ja kirjeldas. Vaktsineerimine levis kiiresti, sest see oli märksa ohutum kui variolatsioon. 1803. aastal viidi dr Francisco de Balmise eestvedamisel vaktsiini Hispaania asumaadesse. Kolme aasta jooksul külastati Kesk- ja Lõuna-Ameerikat, Filipiine ja Hiinat ning vaktsineeriti miljoneid inimesi. Napoleon nimetas Jennerit üheks suurimaks inimkonna heategijaks. Esimesele Venemaal vaktsineeritud lapsele andis Katariina Suur nimeks Vaktsinov.