Näiteks otsustades, kui palju peaksid aastal 2020 saama raha ülikoolid, ei ole enam argumendiks, et 2019. aastal said nad nii ja nii mitu eurot ja seega peaks 2020 aasta rahapott neile olema enam-vähem sama suur pluss veidi lisa.
Nullbaasilise eelarvestamise puhul määrab selle, kui palju raha ülikoolid 2020 saavad, nende suutlikkus nö nullist peale ära põhjendada, miks neil raha vaja on ja mida nad neile antud rahaga saavutada suudavad. See annaks neile ajendi põhjalikult läbi mõelda, mis tegevused kokkuvõttes vajalikud ja kasulikud on ning kas maksumaksjatele pakutakse nende raha eest just selliseid avalikke hüviseid, mis mõõdetavat kasu toovad. See ergutaks neid välja oma mugavustsoonist ja paneks vaatama oma organisatsiooni eraettevõtja tõhususele suunatud pilgu läbi.
Milliseid probleeme nullbaasiline eelarvestamine endaga kaasa toob?
Kuigi nullbaasilisel eelarvestamisel on mitmeid teoreetilisi eeliseid, siis kokkuvõttes tooks see endaga kaasa rohkem probleeme kui lahendusi.
Esiteks, nullbaasiline lähenemine teeb eelarveprotsessi väga keeruliseks ja ajamahukaks. Eelarveprotsess on juba isegi potentsiaalselt tüliderohke ja ajaliselt kokku surutud. Nullbaasilise eelarvestamine aga suurendaks eelarve kokkupanemise konfliktsust oluliselt, kuna kõik senised eelarvepoliitilised kompromissid – milledest mõned võivad olla üsnagi haprad – võetakse taas lauale ja lahatakse uuesti läbi, raputades mõnikord üsnagi värsketele haavadele veel soola peale.
Teiseks, nullbaasiline eelarvestamine tähendab, et riigieelarvest rahastatavad asutused elavad pidevas eksistentsiaalses ängis, kuna neil pole kindlust, et ka järgmisteks aastateks tegevusteks raha eraldatakse. Näiteks ülikoolide puhul teeks nullbaasiline eelarvestamine keerukaks igasugused pikaajalised plaanid, mis on seotud õppeprogrammide arenduse või teaduspotentsiaali investeerimisega, kuna nad ei saa kindlad olla, kas ka tulevikus neile raha eraldatakse. Lisaks, sellises eksistentsiaalses ängis elamine tähendab, et rohkem aega kulub oma olemasolu õigustamisele kui igapäevatööle ja selle parendamisele.