Aasta noorteadlane Jaan Aru räägib intervjuus Postimehele, kuidas aju-uurija ühiskonnas valitsevaid trende näeb, olgu selleks siis vaimsete praktikate suurenev populaarsus või nutitelefonide igapäevaelu viimastessegi soppidesse imbumine.
Ajuteadlane Jaan Aru (34) on Eesti noorteadlastest tõenäoselt üks tuntumaid. Aktiivse teadustöö kõrvalt on ta aktiivselt tegelenud teaduse populariseerimisega ajakirjanduses ning kirjutanud ka kirjutanud kaks raamatut, neist esimese vaid 22 aasta vanuselt, koostöös professor Talis Bachmanniga. Teadlasena on ta jõudnud kokku puutuda teadvuse ja inimloomuse probleemide, tehisintellekti, aju lugevate masinate ja palju muuga ning saanud ka Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikmeks. Üsna lühikese aja jooksul on tema juhendamisel kaitstud üle 30 lõputöö.
Seetõttu ei olnud eriline üllatus, kui president Kaljulaid just Jaani 2019. aasta noorteadlase tiitliga tunnustas. Intervjuus Arterile räägib praegu Berliinis järeldoktorantuuri tegev Jaan suurematest tead(v)usküsimustest, ühiskonnas levivast umbluust, aga ka Eesti teaduse järjepidevuse väljakutsetest.
Eakaaslastena ei hakka me teineteist teietama.
Palju õnne presidendilt saadud tiitli puhul! Sinu nimi on võrreldes mõne varem sama preemia saanuga mõnevõrra tuntum. Sind teatakse kui mitme raamatu autorit, oled andnud intervjuusid. Kas oled kuidagi teadlikult seda asja ajanud, et ennast pildil hoida?
Ei ole. Kindlasti on mul halbu omadusi, aga edevus ei ole üks nendest. Ma ei ole kunagi üritanud pildil olla. Eks see tuleb vast sellest, et aju on põnev teema ja huvitab inimesi. Lisaks on tänapäeval paljudele lapsevanematele tähtis küsimus laste nutiseadmete kasutamine – sellest teemast rääkides olen pildile sattunud. Ise ma ei ole ennast kunagi sinna surunud.