L, 9.12.2023

SpaceXi raketikatse ebaõnnestus «anomaalia» tõttu (2)

Kaur Maran
, toimetaja
Copy
Ebaõnnestunud lennukatse läbinud Crew Dragon kosmosekapsel. Pilt on illustreeriv.
Ebaõnnestunud lennukatse läbinud Crew Dragon kosmosekapsel. Pilt on illustreeriv. Foto: HO / AFP / Scanpix

USA kosmoseprogrammi jaoks oluline Crew Dragon kosmosekapsel näib olevat katsetuste käigus anomaalsetel põhjustel plahvatanud.

Crew Dragoni kosmosekapslid on olulised, kuna USA kosmoseprogramm on juba aastast 2011, mil toimus viimane USA pinnalt startinud mehitatud kosmoselend, olnud sunnitud kasutama Rahvusvahelises Kosmosejaamas käimiseks vene kosmosejaamasid ja –rakette. SpaceXiga tehtavast koostööst loodetaksegi sellest sundseisust pääseda.

20. aprillil Kennedy kosmosekeskusest startinud raketikatsetus on aga järjekordne tagasilöök pikas samalaadsete takistuste reas. Nii SpaceX kui ka temaga konkureeriv Boeing pidid esialgsete plaanide kohaselt alustama kosmoselendudega juba 2017. aastal, kuid seni ei ole selleni jõutud. Crew Dragon peaks olema võimeline vedama orbiidile kuni seitse meeskonnaliiget. Firma ise on hetkel tunnistanud vaid seda, et leidis aset «anomaalia», kuid Kennedy kosmosejaama lähistelt avalikkusesse jõudnud videotelt on näha, et toimuma pidi siiski plahvatus, kirjutab New Scientist.

Crew Dragon on varustatud ka turvamootoritega, mis oleksid pidanud seda Falcon 9 kanderaketi rikke puhul edasi kandma ja pardal olevate inimeste turvalisust tagama, ning SpaceXil oli plaanis seda süsteemi ka enne 2019. aastasse planeeritud esimesi mehitatud lende katsetada. Space.com’i andmetel oligi laupäevase katselennu eesmärgiks just SuperDraco tagavaramootorite katsetamine.

Kuigi plahvatus on SpaceXi ja USA kosmoseprogrammi jaoks halb uudis – näib, et mehitatud lennud võivad veelgi edasi lükkuda – ei saanud selle käigus inimesed viga.

SpaceX ise on seni tunnistanud vaid seda, et leidis aset «anomaalia».

Kommentaarid (2)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles