«Imelise visadusega juhtis kartmatu Bellingshausen oma laevad ikka ja uuesti lõunasse, ületades lõunapolaarjoone koguni kuus korda. Jõudmata küll nii kauge laiuskraadini kui kapten Cook enne teda, liikus ta siiski aina lõuna poole ning kahandas veelgi lõunaalade uurimata osa, mille piire tema eelkäija nii mastaapselt oli nihutanud.»
Nii kirjutas Briti maadeavastaja Robert Falcon Scott 1905. aastal Briti Antarktika ekspeditsiooni (1901-1904) reisikirjelduses.
1818. aastal algatas Vene keisririigi mereväeminister, prantsuse päritolu markii de Traversay, kodanikunimega Jean-Baptiste Prevost de Sansac, uurimisretke Antarktika vetesse. Praktilises mõttes oli ekspeditsiooni eesmärk ületada Briti maadeuurija James Cooki 45 aastat varasema teise ümbermaailmareisi tulemused, seilates kaugemale lõunasse ning avastada Antarktise kontinent. Samuti pidi uurimisretke jätkama baltisakslase Otto von Kotzebue avastuste reaga Vaikses ookeanis. Ekspeditsioon võis tuua au ja kuulsust ka Vene valitsejale Aleksander I-le. Nii innustus sellest mõttest ka keiser ise, kes ekspeditsioonile raha eraldas.
Kiirustades ettevalmistatud Vene Antarktika-ekspeditsioon toimus aastatel 1819–1821. Sellest võttis osa kaks laeva, Vostok ja Mirnõi, kokku 190 meeskonnaliikmega. Vostoki komandöriks ja ekspeditsiooni juhiks sai Krusensterni soovitusel Bellingshausen, Mirnõi komandöriks määrati mereväeleitnant Mihhail Lazarev. Ekspeditsioonil osalesid astronoom ja kunstnik, kuid kaks loodusteadlast ei jõudnud õigel ajal Kopenhaagenisse. Nii oli reisil kaasas vaid Kaasani ülikooli astronoomiaprofessor Ivan Simonov, kelle põhiliseks ülesandeks olid astronoomilised mõõtmised, kuid olude sunnil ka muud loodusteaduslikud vaatlused. Ekspeditsiooni kunstnik oli Pavel Mihhailov, kelle ülesanne oli kohapeal nähtu jäädvustada. Mihhailovi tehtud ligi paarsada visandit ja joonistust säilitatakse täna Peterburis Vene Muuseumis ja Moskvas Vene Riiklikus Ajaloomuuseumis, osa nendest avaldati 1831. aastal Bellingshauseni reisikirja juurde kuuluvas atlases.
On võimalik, et lisaks Saaremaalt pärit Bellingshausenile võttis ekspeditsioonist osa veel kaks Eesti alalt pärit madrust. Vostoki nimekirja vaadates hakkab silma kaks nime, mis võivad tunduda eestipärased: Olav Rangoil ja Paul Jakobson. See on aga vaid oletuse tasandil, sest meeste päritolu pole dokumentaalselt tõestatud.