R, 2.06.2023

Avaldati esimene pilt mustast august

Kaur Maran
, toimetaja
Facebook Twitter
Comments 1
Murranguline esimene pilt mustast august. Kuigi must auk ise on nii tugeva gravitatsiooniga, et neelab endasse ka lähedusse sattunud valguse, on pildil siiski näha sellesse ülisuurel kiirusel neelduva materjali helendamise tagajärjel tekkiv neelurõngas. 
Murranguline esimene pilt mustast august. Kuigi must auk ise on nii tugeva gravitatsiooniga, et neelab endasse ka lähedusse sattunud valguse, on pildil siiski näha sellesse ülisuurel kiirusel neelduva materjali helendamise tagajärjel tekkiv neelurõngas. Foto: AP/Scanpix

Inimkonna esimene katse vaadata meie galaktika pimemusta südamesse tõi meile pildi kauge Virgo A galaktika südames asuvast mustast august galaktika M87 keskmes.

«See on inimkonnale meeletu läbimurre. Oleme saanud pildi millestki, mida üks mees enam kui sada aastat tagasi, 1915. aastal ette kujutas. Albert Einsteini mõtteeksperiment näitas, et suure massiga keha võib murda geomeetria ning selle tagajärjel tekib hiiglaslik auk,» ütles avastuse tutvustust sisse juhatanud Euroopa Komisjoni teaduse ja innovatsiooni volinik Carlos Moedas Brüsselis pressikonverentsil. Samal ajal toimusid samasugused pressikonverentsid veel kuues paigas.

Facebook Twitter
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles