R, 29.09.2023

Hiigeluuring avastas ookeanipõhjast üle 5000 uue mäe

Kaur Maran
, toimetaja
Facebook
Comments 4
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Reuters / Scanpix

Satelliidipiltide analüüsist selgus, et ookeanipõhi on oluliselt mägisem kui seni arvatud – hetkearvutuste kohaselt võib uute avastatud mägede arv ulatuda kuni 10 000ni.

Kosmoseavastuse ajastul võib jääda mulje nagu ei oleks meie koduplaneet praeguseks juba piisavalt läbiuuritud ega oleks siin enam suurt midagi avastada. USA Scrippsi Okeanograafia Institutsiooni teadlaste David Sandwelli ja Brook Tozeri juhitud uuring näitab aga sellise suhtumise ekslikkust. Satelliidiandmete analüüsi põhjal on nad kindlaks teinud, et ookeanipinna all peab leiduma veel vähemalt 5000, võimalik et koguni 10 000 mäge, kirjutab New Scientist.

Arvestades, et enne oli teadaolev merealuste mägede arv alla 10 000, on uue kaardistamise tulemused mõistagi üsnagi märkimisväärsed.

Veealuse radari ehk sonari abil on tänaseks kaardistud vaid umbes kümnendik merepõhjast, ülejäänu on osas peavad teadlased hakkama saama vähetäpsema merepõhja gravitatsiooni mõõtmisega. Kui viimase sellise satelliidiuuringu ajal 2014. aastal suutsid mõõteseadmed eristada vaid minimaalselt 2 kilomeetri kõrguseid veealuseid mägesid, siis nüüd suudetakse tuvastada juba 1,5-kilomeetriseid tippe, mis on toonud juurde ka terve hulga uusi mägesid. See arv tõotab oluliselt kasvada aastal 2021, kui orbiidile jõuab NASA uus SWOT-satelliit, mis suudab ära tunda juba vaid kilomeetriseid mägesid.

Täpsustatud merepõhja mudel on avaldatud NASA hallatava SRTM15+V2.0 kaardi kujul ning selle täpsustamine võimaldab teadlastel täpsustada kliima- ja tsunami-prognoose.

Facebook
Comments 4

Märksõnad

Tagasi üles