Vahepealse prognoosi välja töötamiseks sisestasidki Boulderi Colorado Ülikooli geomagnetismi uurija Arnaud Chulliat ja tema kolleegid mudelisse andmed viimase kolme aasta kohta. Tulemusena saadud prognoos peaks kehtima vähemalt aastani 2020, mil luuakse juba uus viie aasta mudel. Korrigeeritud mudeli vastuvõtmine on takerdunud Ameerika Ühendriikides jätkuva valitsuse tööseisaku taha, millele lähiajal lõppu ei paista. Hetkel on vahemudeli vastuvõtmine lükatud edasi 30. jaanuarini.
«Viga suureneb pidevalt,» tõdes Chulliat ajakirjale Nature antud intervjuus. Kuigi muutuse täpne põhjus on teadlaste kinnitusel teadmata, on see Plado hinnangul suurepärane võimalus Maa sisemuses toimuvate protsesside tundma õppimiseks. «Õigupoolest polegi meil muid võimalusi Maa tuumas toimuvate protsesside uurimiseks kui magnetväli ja selle muutused,» tunnistas Plado.
Miks magnetväli muutub?
Kuigi paljud meist mäletavad kooliajast, et Maal on kaks magnetpoolust, mille vahel jõujooned üsna sirgelt kulgevad, on magnetvälja tegelik kuju tunduvalt keerukam. Plado selgitas, et üleilmne magnetväli pärineb Maa sügavuses asuvast ja peamiselt vedelatest metallidest koosnevast välistuumast.
«Kuna välistuum koosneb ennekõike rauast ja niklist, juhib ta väga hästi voolu. Kuna ta on vedel, siis on aines võimeline ka liikuma. Laengute liikumisega kaasneb magnetväli, mille tugevus ja suund muutub ja võib tänu allika liikuvusele suhteliselt kiiresti muutuda,» selgitas Plado magnetvälja nihke põhjuseid.
Lisaks globaalsele väljale esineb muidki magnetvälja mõjutavaid allikaid, nagu näiteks päikesetormid või geoloogilised rauarikkad kehad. Kõik koos mõjutavad omakorda välja jõujoonte kulgemist.
Magnetpooluste kiiret liikumist on seostatud võimaliku pooluste pöördumisega, mida on Maa ajaloos sadu kordi toimunud. Meedias on viimastel aastatel hoiatatud eelseisva katastroofilise pooluste pöördumise eest. Nagu ütles Plado, ei tasu selle pärast siiski muretseda – tavaliselt võtab magnetpooluste pöördumine aega ligikaudu 10 000 aastat.