P, 24.09.2023

Inseneril sai mõõt täis: aastavahetuse ilutulestik meenutab sõja tallermaad

Lennart Ruuda
, reporter
Facebook
Comments 12
Ilutulestik. Foto on illustreeriv.
Ilutulestik. Foto on illustreeriv. Foto: Mailiis Ollino

Keemiainsener Marika Jaagusoo palub riigil aastavahetuse ilutulestikule päitsed pähe panna, kuna «eraviisiline püromaania» on ületanud igasugused piirid.

Peagi lähenev aastavahetus, aina tihedamaks muutuv paugutamine ja rakettide taeva poole saatmine teeb insenerile suurt muret. Seetõttu saatis Jaagusoo keskkonnaministeeriumile kirja, kus küsis: «Kas teil ei ole tekkinud küsimust, miks reostame oma elukeskkonda igal aastavahetusel tonnide kaupa õhku paisatavate mürgiseid ja kantserogeenseid aineid sisaldavate rakettidega?»

Jaagusoo sõnul reostavad rakettide põlemisproduktid ja talumatult tugev müra meie elukeskkonda. «Aastavahetuse pidulikumaks tähistamiseks võiks piirduda ainult linnaosade poolt turvaliselt korraldatud lühiajalistest ilutulestikest. See eraviisiliselt tiheasustatud kortermajade vahel kauakestev (6–7 tundi) mürataluvuspiiri ületav ja kirbe tossuga kaasnev õhkimine meenutab aastavahetusel sõja tallermaad. Järgmisel päeval on laskealad rakettide jäänuseid ja igasugu muud prahti täis. Keegi enda järelt loomulikult ei korista,» kurtis keemiainsener.

Jaagusoo uuris, et kas on keegi meie elukeskkonnaga tegelevast ametkonnast ka mõelnud selle peale, kui palju me lisaks transpordi ja tööstuse poolt tekitatavale reostusele igal aastavahetusel tekitame lisareostust rakettidega. «Ei ole siin lisaseadmeid mürkide püüdmiseks, nagu on automootorites ja tööstuses, kõik tervistkahjustav mürk paiskub õhku ja tagasi maapinnale,» kirjeldas ta.

Jaagusoo viitas mitmete teadlaste, sealhulgas Ülo Sõstra ja Erik Puura töödele, kus juhitakse tähelepanu rakettidest õhku paiskuvate saasteainete ohule ja kutsutakse lõpetama eraviisiline püromaania.   

«Kas keskkonnaministeeriumil ei ole võimu teha vastavatele ametkondadele ettepanekuid meie kõigi elukeskkonna hoidmiseks? Mitmetes riikides on eraisikutele rakettide müük lausa keelatud,» teeb Jaagusoo ettepaneku.

Facebook
Comments 12

Märksõnad

Tagasi üles