Jätkuvalt metsikute merealade kaardistamisest selgus, et ainsad päris puutumata mereökosüsteemid asuvad kaugel avamerel, kuhu inimtekkeline reostus lihtsalt jõudnud ei ole.
Ülevaateuuring: inimmõjust on puutumata vaid 13 protsenti maailma ookeanidest (1)
Tegemist on esimese sedalaadi põhjalikuma ülevaatega, kuigi ülemaailmse merealade seire asemel tuginesid teadlased oma uuringus erinevate inimtekkeliste keskkonnastressi põhjustavate tegurite nagu saastamine, kalapüük ja merelaevandus ulatusele. Kokku käsitleti 15 sellist faktorit ning metsikuks klassifitseeriti piirkonnad vaid siis, kui nad olid kõigi 15 keskkonnamõju kategooria lõikes minimaalselt mõjutatud.
Selle definitsiooni kohaselt moodustavad metsikud alad kogu maailmamerest vaid 13 protsenti. Suures osas on tegemist kaugete ja suurtel laiuskraadidel paiknevate piirkondadega, kus nii kalapüüki kui ka laevatamist on võrdlemisi vähe, lisaks aga ka Austraalia, Uus-Meremaa ja Tšiili rannikumeresid, mille lähistel on vähe inimasustust. Suuremas osas meredest, eriti aga intensiivse laevaliiklusega Vaikses ja Atlandi ookeanis, ei ole päris metsikuid piirkondi aga praktiliselt üldse alles.
Kirjeldatud hästi säilinud merealasid võib pidada elurikkuse kuumadeks täppideks, kus elab tavapärasest oluliselt suuremas koguses erinevaid liike, kuid paraku on vaid viis portsenti neist kaitse all.
Uuring ilmus ajakirjas Current Biology.