Sünnitajate vanus kasvab järjest nii Eestis kui ka mujal Euroopas, kuid sellega kaasneb loote kromosoomhaiguste suurem risk. Mitteinvasiivse sünnieelse geneetilise testimise (ingl non-invasive prenatal testing, NIPT) abil on neid haigusi põhjustav geneetiline muutus võimalik tuvastada ligikaudu sajaprotsendilise täpsusega juba raseduse varases staadiumis.
NIPT-i saavad Eesti lapseootel naised teha juba praegu, kuid seni on proove analüüsitud välismaal. Seega läheb välismaale ka testimiseks kuluv raha, mis on suurusjärgus 400–800 eurot ühe testi kohta. See tuleb kinni maksta patsiendil endal.
Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse AS-i (TerviseTAK) ja Tartu Ülikooli (TÜ) teadlased on loonud NIPT-i andmeanalüüsi uudse platvormi NIPTmer. Sellega saab lapseootel naise vereproovi analüüsides leida, kas lootel esineb rasket kromosoomhaigust tekitav 13., 18. või 21. kromosoomi lisakoopia. Näiteks 21. kromosoomi lisakoopia põhjustab sündival lapsel Downi sündroomi.
TÜ reproduktiivmeditsiini professor ja TerviseTAK-i juhataja Andres Salumets kinnitas, et NIPT-i kasutuselevõtuga kaotatakse Eesti üks suurim puudujääk rasedate uuringutes. Kuna nüüdisaegne ja täpne geeniuuring võiks olla kättesaadav kõigile rasedatele, siis on oluline, et proove ei saadetaks analüüsiks väljapoole Eestit.
See täpne geenitest võimaldab tuvastada loote kromosoomhaigusi ema verest alates kümnendast rasedusnädalast. Tänapäeval saab raseduse nii varases järgus uurida loote pärilikkusainet ainult NIPT-meetodiga.
Mitteinvasiivse sünnieelse geneetilise testimise meetodite arendus on maailmas seni olnud jõukohane peamiselt suurtele firmadele ja ülikoolihaiglatele. Kuna Eestis maksab välismaise teenuse eest patsient ise, ei ole see kõigile rasedatele taskukohane. Samas on test tõhus ning lootele ja emale täiesti riskivaba. Seepärast korvab näiteks Soomes, Hollandis ja Belgias riiklik tervisekindlustus NIPT-uuringu neile rasedatele, kellel on suurem risk loote kromosoomhaiguse esinemiseks.