Jalgpalliteadus: mis on paljudes mängudes esinev Magnuse efekt ja kuidas see täpsemini toimib? (2)

Kaur Maran
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Füüsik Jaan Kalda selgitas Postimehe jalgpalliteaduse videos, mis jõud rakenduvad jalgpallile, kui mängija selle vindiga värava suunas teele lajatab.

Mitmete jalgpalli MMil nähtud löökide puhul on terasematele vaatajatele silma jäänud pallilennud, mis ei kaardu vaid ülevalt alla, vaid ka küljelt küljele. Kuigi nii võimsat vindiga lööki nagu brasiillase Roberto Carlose kuulus 1997. aasta karistuslöök Prantsusmaale ei ole veel ette tulnud, on mõnigi pall siiski väravavahile pea võimatult järgitavat rada mööda lennanud, kasvõi näiteks Venemaa-Horvaatia mängus punktiskoori avanud Denis Tšerõševi löök.

Kuidas petlikult kaarjas pallilend siiski võimalik on? Kiire guugeldamine näitab, et vindiga löömisel rakendub pallile füüsikaline nähtus, mida teadlased nimetavad Magnuse efektiks. Uurisime, kuidas Magnuse efekt toimib Tallinna Tehnikaülikooli füüsikarofessor Jaan Kaldalt.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles