Suurbritannia Kuningliku Seltsi toimetistes ilmunud uuringus analüüsiti mitmeid iidseid ja kaasaegseid kolpasid, mis kuulusid kas Homo neanderthalensis'isele, Homo sapiens'ile või Homo heidelbergensis'ele, mõlema tuntuma inimliigi Aafrikas elanud suguvennale. Üks üheteistkümnest Homo sapiens’i pealuust pärineb jääajast.
Kokku 15 kolpa, millest loodi kolmemõõtmelised mudelid ning seejärel simuleeriti nii lõugade võimsust kui õhu liikumist ninades. Senine arvamus, et neandertallaste lõuad oli eriti võimsad ning nad kasutasid suud niiöelda kolmanda käena, haardemehhanismina, on vale. Kõigi kolme inimliigi lõugade jõudlus oli võrdväärne. Üllatav oli aga tänapäeva inimese hammustuse tugevus. Kuigi võrreldas vanemate suguvendaga pole meie lõualuud eriti suured, suudame hammustada märkimisväärse tõhususega.
Rääkides konkreetselt neandertallastest, siis õhu liikumist simuleerivad programmid paljastasid, et suurt suuõõnt vajasid neandertallased hoopis külma õhtu niisutamiseks ning soojendamiseks. Esimeste eurooplaste hulka loetud neandertali inimesed elasid väga erinevates keskkondlikes tingimustes, alate subtroopikast kuni parasvöötme põhjaaladeni. Olles kaugel inimese hällist Aafrikast, kus õhk on tunduvalt soojem, kohastusid neandertallaste koljud külmale õhule suurendades suuõõnt, et enne kopsudesse minemist saaks õhk vähekegi soojeneda. Nõnda said neandertallased ilmselt vältida mitmeid külmetushaiguseid, mis neid muidud vaevanud oleksid.
Neandertallaste ninad olid aga 29 protsenti suuremad kui inimestel. Töö kaasautor Chris Stringer sõnas The Guardianile: «Neandertallaste energiavajadus oli meiega võrreldes hiiglasuur. Nad liikusid palju ringi, neil oli tõenäoliselt kehvemad riided ning pidid seetõttu palju rohkem oma keharasvast ära põletama, et soojas püsida.»