TÄNA AJALOOS ⟩ Jõustus Marshalli plaan (1)

teadus.postimees.ee
Copy
George C. Marshall'i järgi on nimetatud Euroopa Taastamise Programm
George C. Marshall'i järgi on nimetatud Euroopa Taastamise Programm Foto: akg-images/Scanpix

President Harry S. Truman allkirjastas õige nimega «Euroopa Taastamise Programmi» 1948. aastal. Tuntud on lava tänaseni tolleaegse USA riigisekretäri George C. Marshalli järgi kui Marshalli plaan.

Neli aastat väldanud programmi eesmärk oli majanduslikult toetada ja aidata sõjast räsitud Euroopat. Kuigi abi pakuti ka Nõukogude Liidule ja viimase mõjusfääri jäänud Ida-Euroopa maadele keeldusid nad Moskva võimude käsul igasugusest USA abist.

Idee, et plaan oli elutähtsal kohal Euroopa majanduse elavdamisel, on kaunis levinud kuid tänapäeval ajaloolaste hulgas vaieldav. Leidub tõendeid, et Euroopa majandus oleks sõjast taastunud ka ilma USA otsese abita.

Kuid plaani peamine ideoloogiline ja ajalooline põhjus on seisneb soovis mitte korrata viga, mis tehti pärast Esimest maailmasõda. Võib ju Teise maailmasõja ning selle põhjustanud türanlikud poliitilised režiimid Euroopa maades viia tagasi Esimese maailmasõja põhjustatud vaesuse ja viletsuseni.

Kõige suuremad abisaajad oli Marshali plaani käigus Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Lääne-Saksamaa.

3. aprilli sündmused Eestis:

1930 – Tallinna-Haapsalu rahukogu karistas Päevalehe vastutavat toimetajat Leopold Kenni kindral Nikolai Reegi laimamise eest 2-kuise vangistuse ja 300-kroonise rahatrahviga

1938 – Tallinnas toimus 7. üleriiklik kaupmeeste kongress

1951 – suri luuletaja Hendrik Visnapuu

1958 – sündis näitleja Jaan Rekkor

1983 – sündis Jarek Kasar ehk Chalice

1992 – Tallinna külastas Rahvusvahelise Olümpiakomitee president Juan Antonio Samaranch

Ja maailmas:

1043 – Edward Usutunnistaja krooniti Inglismaa kuningaks

1922 – Jossif Stalin valiti Nõukogude Liidu VK(b)P peasekretäriks

1924 – sündis ameerika näitleja Marlon Brando

1930 – sündis saksa poliitik, hilisem Saksamaa liiduvabariigi kantsler Helmut Kohl

1937 – Soome põllumajandustootjate keskliit otsustas pöörduda valitsuse poole palvega, et kõrvaldataks Eesti põllumajandussaadustele antud tollisoodustused

1966 – Nõukogude Liidu satelliit Luna 10 tegi esimesena tiiru ümber Kuu

2016 – Uurivate ajakirjanike ühendus avaldas niinimetatud Panama paberite all tuntuks saanud lekitatud 11,5 miljonit õigusdokumenti, mis paljastasid informatsiooni 214 488 offshore-firma kohta.

2022 – Ukraina võimud teatasid massihaua leidmisest Kiievi lähistel Butšas, mille Ukraina üksused Vene vägedelt tagasi vallutasid.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles