Iroonilisel kombel võib pudelivee proovidest leitud plastik pärineda nendest samadest pudelitest, milles vett müüakse.
Šokeeriv avastus: pea kõik uuritud joogivee pudelid sisaldasid potentsiaalselt ohtlikku mikroplastikut (2)
Pudelisse pakendatud vesi on mitmel pool maailma hädavajalik tarbekaup, kuna kraanist või kaevust ei ole puhast joogivett lihtsalt saada. Kuigi pudelivesi reeglina tõepoolest ei sisalda haigusi tekitavaid mikroobe, näitab sõltumatu uuriva ajakirjanduse organisatsiooni Orb Media, et igati tervislikumaks seda siiski pidada ei saa.
Nimelt kogus Orb Media meeskond kokku 250 veepudelit üheksast riigist ja saatis need analüüsiks Fredonias asuva New Yorki Osariigi Ülikooli laborisse. Esindatud sai 11 erinevat joogivee kaubamärki. Tulemused olid aga kaugeltki mitte julgustavad – suuremal osal uuritud vetest tuvastati erinevate plastikute nagu polüpropüleeni, nailoni või polüetüleentereftalaadi saastet. Positiivse tulemuse andis 93 protsenti proovidest.
«Leidsime plastiku mikroosakesi pudel pudeli ning bränd brändi järel,» ütles BBC’le laborianalüüse läbi viinud ülikooli professor Sherry Mason. «Seejuures ei ole aga mõtet konkreetsetele kaubamärkidele näpuga näidata, pigem on asi selles, et plastik on tõesti igal pool – isegi joogivees, mida igaüks meist tarbib-»
Keskmiselt tuvastati pudelitest ühe liitri kohta kümme juuksekarva läbimõõdust suuremate mõõtmetega plastiosakest. Samas kinnitasid firmad, kelle pudeleid uuriti, BBC’le, et järgivad kõige rangemaid tervise- ja ettevaatusstandardeid.
Hetkel ei ole teada, et selliste väikeste plastikuosakeste joogiveega sisse joomine tooks kaasa otseseid kahjulikke tagajärgi, kuid selles vallas on uuringud alles käimas. Ka professor Mason avaldas arvamust, et hetkel tuvastatud plastiosakeste kogused ei ole küll katastroofilised, kuid muret tekitavaks võib neid siiski lugeda.
Uuringus analüüsiti järgmisi pudelivee kaubamärke:
- Aquafina
- Dasani
- Evian
- Nestle Pure Life
- San Pellegrino
- Aqua
- Bisleri
- Epura
- Gerolsteiner
- Minalba
- Wahaha
Kust mikroplasti osakesed pärineda võivad, ole veel päris selge, kuna saastest ei olnud päästetud ka klaaspudelis müüdud joogivesi. Küll aga näitas tihtipeale korkides kasutatava polüpropüleeni suur osakaal võimalust, et üheks saasteallikaks võivad olla just korgid. Täpsem päritolu vajab aga edasist uurimist.