Kaugel põhjameres asub sügaval igikeltsas Teravmägede seemnepank, mille muljetavaldavat kogu täiendatakse esmaspäeval, vahendab BBC.
Suur graafik: viimsepäevaks valmistuv seemnepank saab esmaspäeval olulise täienduse
2008. aastal loodud ülemaailmse seemnepanga eesmärgiks on talletada ja kaitsta maailma viljade seemneid, millest märkimisväärset osa ohustab globaalne kliimamuutus. Seemnepangast on varusid välja võetud vaid kahel korral, 2015. ja 2017. aastal, et taastada Süüria konfliktis ning põudades hävinud spetsiifilisi nisu, läätsede ning kikerherneste sorte.
«Miljoni seemneni jõudmine on tähelepanuväärne,» ütles Viljafondi teadlane Hannes Dempewolf BBC’le. Lisatavate seemnete hulka kuuluvad ka Iirimaalt pärinevad haruldased humalasordid.
Mullu kannatas seemepank üleujutuste all, sest haruldaselt soe suvi sulatas maaaluseid hoidlaid kaitsvat igikeltsa. Õnneks ei jõudnud vesi siiski hoidlatesse ning pangas asuvad 5000 taimeliiki jäid kahjustusteta. Seemnepanka haldav Norra valitsus võttis ette ümberehtisutööd, et seemnekogu edaspidi paremini kaitsta.
Globaalne seemnepank ehitati sügavale Teravmägedele kui abinõu ohustatud ning kaduvate viljataimede liikide ning sortide säilitamiseks. Seemnepank asub merepinnast 130 meetri kõrgusel, et seda ei ohustaks globaalse soojenemise tagajärjel tõusev vesi. Esmaspäevase laadungiga peaks lõplikult täituma esimene kolmest seemnepanga hoiuruumist.
Ökoloogid peavad muutuvas kliimas toidu eduka kasvatamise eelduseks mitmekesisust, mida Teravmägedel asuv seemnepank koos teiste omalaadsetega hädaolukordades tagama peaks. Kui mõni taimesort muutub ohtlikult haruldaseks või kaob täielikult siis on sellelaadsetes projektides talletatud seemned hädavajalikud, et taastada kadunud liik või sort.