TÄNA AJALOOS ⟩ Hukati Guy Fawkes (2)

teadus.postimees.ee
Copy
Portestiliikumiste sümboliks saanud Guy Fawkes'i maskid
Portestiliikumiste sümboliks saanud Guy Fawkes'i maskid Foto: Anne-Christine Poujoula/AFP/Scanpix

1606. aastal hüppas mässuline Guy Fawkes alla poomislavalt ning murdis enda kaela.

Fawkes tabati, kui ta 1605. aasta 5. novembri hommikul valvas parlamendihoone keldris püsirohutünne, millega vandenõulased tahtsid õhku lasta hoone koos kuningaga. Katoliiklastest vandenõulased soovisid kuninga ja parlamendi surmamisega viia Inglismaa tagasi emakiriku rüppe.

5. novembrit tähistatakse tänaseni Suurbritannias Guy Fawkes'i päevana ning teda kujutavaid kujusid põletatakse tuleriitadel. Ilmselt teavad meist kõik ka Guy Fawkes'i nägu kujutavaid maske, mida on kasutanud internetiliikumine Anonymous ja mis on esineneud Occupy liikumise meeleavaldustel.

31. jaanuari sündmused Eestis:

1906 – 25 Tartust pärit eesti haritlast ja seltskonnategelast avaldas olulistes Peterburi ajalehtedes protestikirja, milles manitseti karistussalkade tegevust Eestis. Protestikiri leidis laialdase vastukaja ja Venemaa võimul tuli nüüd samme Baltikumis rohkem läbi kaaluda.

1911 – ülevenemaalisel algkoolide loenduse andmetel oli Eestis 1646 mitmesugust algkooli, kus õppis kokku 74 873 õpilast.

1919 – Vabadussõda. Paju lahing, mis oli alanud eelmisel päeval, jätkus. Punaväe ülekaalust hoolimata vallutasid Eesti partisanid ja Soome vabatahtlikest Põhja Pojad Paju mõisa. See oli Vabadussõja üks tähtsamaid lahinguid, kuna avas eestlastele tee Valga linna. Lahingus sai surmavalt haavata ka Eesti väejuht Julius Kuperjanov, kes suri 2. veebruaril.

1925 – maadleja Jaan Jaago tuli Berliini MM-il viiendat korda elukutseliste maailmameistriks.

1938 – tulevase Madalmaade kuninganna Beatrixi sünni puhul annetas Philips igale samal päeval sündinud lapsele hõbepeekri.

1940 – Narva linnapea Johan Hansing võttis asjaajamise seniselt linnapealt Jaan Lustilt üle.

1942 – Holokaust Eestis: sakslased väitsid ametlikus ettekandes, et Eesti on okupeeritud aladest esimene, mida võib klassifitseerida kui «Judenfrei» (juudivaba).

1944 – Punaarmee esimesed osad jõudsid Narva lähedal Piiri vallas Eesti pinnale.

1991 – Eesti Vabariigi Ülemnõukogu otsustas viia 3. märtsil läbi iseseisvusreferendumi, millega taheti ennetada üleliidulist referendumit.

1993 – Tallinnas toimusid Gustav Ernesaksa matused.

1994 – peaminister Mart Laar avas Frankfurdis Eesti nädala.

1995 – president Lennart Meri kuulutas välja 19. jaanuaril aktsepteeritud uue kodakondsusseaduse.

1995 – kaitseminister Enn Tupp esitas peaminister Andres Tarandile lahkumisavalduse, millega otsustas mitte osaleda märtsikuistel parlamendivalimistel.

1996 – Kristina Šmigun võitis Itaalia Alpides Asiagos aset leidnud juunioride MM-il suusatamises 5 km klassikasõidus hõbemedali.

1996 – Viimane regulaarne reisirong Pärnu – Mõisaküla raudteeliinil.

Ja maailmas:

1876 – USA kehtestas indiaanlastele nõude elada reservaatides.

1910 – Portugalis Portos puhkes 5. oktoobri revolutsioon.

1958 – Euroopa Komisjoni presidendiks sai Walter Hallstein.

1968 – iseseisvus Nauru Vabariik, esimeseks presidendiks sai Hammer DeRoburt (jäi presidendiks aastani 1976).

Kommentaarid (2)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles