Eesti Vabariigi aastapäevaks kolme teadusharu koostöös valminud uus seletus läänemeresoome rahvaste tekkest viitab ühe olulise väljarände keskmena Põhja-Eestile, kuhu olid jõudnud Volga äärest teele asunud, teel baltlastega segunenud ja Daugava kaudu praegusesse Eestisse jõudnud väljarändajad.
Graafik: Allan Triik
Eestlaste pärinemislugu on aegade jooksul korduvalt ümber kirjutatud, tihtipeale teaduslike teadmiste paranemise, teinekord aga ka parasjagu valitseva ideoloogia mõjul. Me teame, et erineme valdavalt indoeuroopa keeli kõnelevast Euroopast emakeele poolest, lisaks on geeniuuringud näidanud, et meie elukoodis on rohkem vanu ja väga vanu küttidelt-korilastelt pärinevaid geene kui ühelgi teisel nüüdisaegsel Euroopa rahval.
Vast kuulsaim teooria eestlaste pärinemise kohta on Lennart Meri populariseeritud 5000-aastase siin paiknemise teooria. Enne seda valitsenud baltisakslaste gooti teooria pajatas ajaarvamise algul siia jõudnud germaani rahvastest, kes lõid siin rikka ainelise kultuuri. Hiljuti soome keeleteadlase Kalevi Wiiki eesti keeleski ilmunud teos «Eurooplaste juured» räägib aga peagi pärast liustikujää taandumist (ligi 10 000 aastat tagasi) Eesti ala asustanud soome-ugri hõimudest.
Vahepeal on muinasaja rahvastikku kompavad teadused – arheoloogia, ajalooline keeleteadus ja geneetika – aga jõudsasti edasi arenenud, uusi teadmisi omavahel kohendanud, mõned varasemad kinnisideed ümber lükanud ning jõudnud uue ja täpsema käsitluseni Eestimaa asustamise ja siinse rahva tekkimise ehk etnogeneesi kohta. Tartu Ülikoolis on sündinud arheoloogia, geneetika ja lingvistika sidusuuringute kolleegium, kuhu kuuluv arheoloogiaprofessor Valter Lang avaldas hiljuti uue käsitlusega põhjaliku monograafia «Läänemeresoome tulemised» (vaata kõrvalloost).
Kolm uut teadmist eestlaste pärinemisest
- Läänemeresoomlased jõudsid Eesti aladele esimesel aastatuhandel eKr.
- Pärast baltlaste ja põhjarannikul elanud germaanlastega segunemist kujunes Põhja-Eestist oluline rahvastiku väljarände keskus.
- Ligikaudu 2000 aastat eKr algav väheste muististega periood viitab tõsiasjale, et enne soome-ugri rahvaste sisserännet leidis siinmail aset arvestatav rahvastiku vähenemine.