R, 29.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Päästame ookeane: Ühendkuningriik keelustab plasti sisaldavad kosmeetikatooted

Hans Alla
, toimetaja
Facebook
Comments
Näopuhastusgeelid sisaldavad sadu tuhandeid plastikterasid
Näopuhastusgeelid sisaldavad sadu tuhandeid plastikterasid Foto: PA images/Scanpix

Iga aasta jõuavad miljardid hambapastas ja näopesugeelides leiduvad plastterad maailmamerre. Ühendkuningriik on on otsustanud nende kasutamise keelata, Euroopa Liit kaalub samu meetmeid.

Pisikesi plastterasid kasutatakse paljudes kosmeetika- ja hügieenitoodetes, kus need eemaldavad puhastavatelt pindadelt ning ka nahalt mustust. Kasutatud kreeme ja pastasid maha pestes satuvad need kanalisatsiooni ning seejärel merre. Hiljutise hinnangu põhjal hulbib ookeanides ringi umbes viis triljonit erinevat plastitükki, on otsus vaid teretulnud. USAs on mikroterad kosmeetikatoodetes keelustatud juba 2015. aastast.

Plastiteradele on olemas ka lagunevad alternatiive. Osa kosmeetikatootjaid on hakanud ise vähendama plasti hulka oma toodetes. Kuid tunduvalt suurem probleem kui mikroterad on kilekottide kogus meres. Maailmas kasutatakse umbes miljon kilekotti ühes minutis. Arvestades, et keskmist kotti kasutatakse viisteist minutit, siis on igasugused meetmed, mis vähendavad plasti juurdetootmist head. Aga suur tee on veel käia. Plastireostusel on komme koguneda ujuvateks «saarteks», mis häirivad elu suurtel merealadel. Suuremaid projekte mere puhastamiseks pole ette võetud ning on karta, et maailmamerede puhastamine oleks samaväärne vägitegu kui kuningas Augeiase tallide rookimine.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles