Avastus: parasiit-ussidel on olemas ka kolmas sugu

Hans Alla
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Usside müstiline maaillm. Pilt on illustratiivne
Usside müstiline maaillm. Pilt on illustratiivne Foto: Marianne Collins/AP/Scanpix

Hermafrodiitsus pole looduses enneolematu. Mõned loomad, nagu teod või vihmaussid, on kõik hermafrodiidid, kus iga isend toodab nii spermatosoide kui mune. Austrid muudavad aga elu jooksul sugu, täites paljunemisel muutuvaid rolle.

Ümarussid ehk nematoodid on aga tunduvalt kummalisemad. Liiki Auanema rhodensis kuuluvatel ussidel on kolm sugu: isane, emane ja hermafrodiit. Hermafrodiidid paljunevad valimatult nii liigi isaste kui emaste isenditega. Erinevalt inimestel, kellel on kas XX või XY sugukromosoomid, on Auanema rhodensis'isel kas XX kromosoomid, mis teeb neist emased või hermafrodiidid, või ainult X kromosoom, mis teeb neist isased. Hermafrodiitidest ussid toodavad spermatosoide, mis sisaldavad XX kromosoome ning mune, mis sugukromosoome ei sisaldagi. Seega sünnivad isased vaid siis, kui omavahel paljunevad hermafrodiit ja isane, kelle sperma sisaldab vaid ühte X kromosoomi.

Ümarusside uurimine seab kahtluse alla klassikalise geneetika arusaama põlvnemisest. Töö võib valgust heita ka inimeste paljunemise iseärasustele. Uurides, kuidas kromosoomid käituvad usside paljunemise puhul, võivad teadlased aimu saada, kuidas tekivad kromosoomide vigase kopeerimise põhjustatud kaasasündinud sündroomid nagu Downi sündroom.

Teadustöö ilmus ajakirjas Current Biology.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles