1953 – hukati Lavrenti Beria.
TÄNA AJALOOS ⟩ Hukati Stalini lähikondlane Lavrenti Beria (6)
Lavrenti Pavlovitš Beria oli Nõukogude Liidu riigitegelane, Nõukogude Liidu marssal ja Jossif Stalini lähemaid kaastöölisi Nõukogude Liidu juhtkonnas.
Vahetult enne Jossif Stalini surma tekkisid Berial temaga vastuolud, peamiselt seetõttu, et Stalin kartis Beria võimu liigset suurenemist ega soovinud, et temast saab järgmine NSVL juht.
Pärast Stalini surma 5. märtsil 1953. aastal sai Beriast koos Nikita Hruštšovi ja Georgi Malenkoviga niinimetatud kollektiivse juhtkonna liige ehk Nõukogude Liidu tegelikke juhte. Kuigi Hruštšov ja Malenkov toetasid alguses Beria tegevust, kartsid nemadki varsti tolle liiga suurt võimu ja populaarsuse kasvu.
Ametliku versiooni kohaselt vahistati Beria 26. juunil 1953. aastal koos oma toetajate gruppi kuulunud liikmetega. NLKP KK juulipleenumil mõisteti Beria tegevus ametlikult hukka, muuhulgas tembeldati ta ka rahvusvahelise imperialismi agendiks. Lavrenti Beria mõisteti surma ja hukati 23. detsembril 1953.
Beria poja andmetel hukati Lavrenti Beria hoopis 26. juunil 1953 Hruštsovi, Malenkovi ja Bulganini käsul tema enda kodus kuulipildujavalanguga ning kogu kohtupidamine oli võltsing. Sellest versioonist räägib ka Sergei Medvedevi 2014. aasta dokumentaalfilm «Лаврентий Берия. Ликвидация» ('Lavrenti Beria. Likvideerimine').
23. detsembri sündmused Eestis:
1917 – Narvas toimus rahvahääletus, kus 80% osalenust soovis, et Narva ühendataks Eestimaa kubermanguga.
1918 – loodi Eesti Sõjavägede Ülemjuhataja ametikoht, kelleks nimetati polkovnik Johan Laidoner. Ernst Põdder määrati riigi sisekaitseülemaks.
1918 – asutati Kuperjanovi partisanide pataljon.
Ja maailmas:
1144 – muhameedlased vallutasid ristisõdijate tugipunkti Edessa.
1588 – Blois´s mõrvati Prantsuse katoliiklaste juhte, hertsog Henri de Guise.
1888 – hingelises kriisis Vincent van Gogh lõikas maha oma kõrva.
1938 – Marjorie Courtnay-Latimer avastas India ookeanis vihtuimsete alamhõimkonda kuuluva latimeeria.
1953 – hukati Lavrenti Beria