Eile jõudis avalikkuse ette uudis Eesti polaaruurija Timo Palo auhinnatud fotost, mis võitis juhtiva teadusajakirja Nature konkursil ühe peaauhindadest.
Kuidas sündis auhinna võitnud foto teadlastest jääl?
Fotos sündis tegelikult juba aastal 2010, mil Palo viibis Hiina uurimisaluse Xue Long pardal. Tõlkes lumedraakonit tähendav laev otsis pikka aega manööverdamiseks vajalikku vaba vett, kuid andis lõpuks alla ja laskis pardal viibinud teadlased jää peale. Palo kasutas aga tekkinud võimalust, ronis aluse ülemisele dekile ja, kasutades ülilaia kalasilm-objektiivi, jäädvustas sealt avaneva vaate.
Palo selgitas Nature’le, et kasutabki kalasilma enamasti Arktika suurte mastaapide edasi andmiseks. «Arktika on hiiglaslik lume ja jää valdus ja keset seda on pisikesed inimesed. Seal tunned end tõesti väiksena. Lisaks on kalasilmal polaaruurija sõnul ka teine eelis – selle lainurksusest tingitud moonutustel paistab ka Arktika avarus kumeramana ning see aitab ka visualiseerida asjaolu, et tegemist on maailma katusega, läbi mille jooksevad sulamisest tingitud praod.