Saada vihje

Pildid ja video Musumäelt: algas kevad, aga miks saabub kevad igal aastal erineval kellaajal?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tallinnas tähistati kevade saabumist tavakohase tervitamisega Musumäel tema astronoomilisel saabumishetkel kell 12.29. Mullu saabus kevad aga juba 06:30. Ajalise kõikumise põhjus peitub tõsiasjas, et aasta on mõne tunni võrra pikem kui 365 päeva.

Kevade alguseks loetakse punkti, kui Päike asub täpselt Maa ekvaatori kohal. Igal aastal jõuab ta sinna punkti aga veidi erineval ajal. «Lühidalt on asi selles, et maakera teekond ümber päikese kestab veidi kauem kui 365 päeva, natuke üle viie tunni. Kalendri mõttes tasakaalustavad seda erinevust liigaastad, aga kevade alguse kellaaja kõikumine tulebki sellest, et tegeliku aasta pikkus ei ole täisarv päevi,» selgitas Postimehele Tartu Observatooriumi vanemteadur Laurits Leedjärv.

Mis on aga kõige varasemad ja hilisemad kevade algusajad, Leedjärv kohe öelda ei osanud. Küll aga tõdes ta, et tänavune kevadealgus läheb pigem varajase alla.

Tagasi üles