Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Kas Pluutost ja Kuust saavad tõesti planeedid?

Pluuto FOTO: SCANPIX

Teadlased arutlevad selle üle, kas planeetide tingimused tuleks ümber vaadata. Uue definitsiooni kohaselt saaksid planeetideks kõik tähtedest väiksemad ümarad taevakehad.

Pluuto planeetidest väljaheitmine muserdab osa astronoome siiani. Nüüd esitas aga grupp teadlasi ettepaneku, et planeetide definitsioon tuleks ümber vaadata. Kui seni on planeetide defineerimisel lähtutud nende suhtest kosmosesse, siis uue ettepaneku kohaselt määraks planeedistaatuse hoopiski taevakeha seesmine geofüüsika, vahendas Nature.

Uue definitsiooni kohaselt oleks planeet: «Tähest väiksema massiga taevakeha, kus pole kunagi toimunud tuumasünteesi ja millel on piisav enesegravitatsioon, et saavutada ümar vorm». Või siis lihtsustatult öeldes – planeedid oleks kõik tähest väiksemad ümarad taevakehad.

Miks aga planeedi definitsioon üldsegi nii palju kära tekitab? Ettepaneku autorite sõnul on planeedi sõnal ja staatusel tegelikult tuntav mõju. Nende sõnul vähendas Pluutolt planeedi nimetuse ära võtmine avalikkuses huvi selle taevakeha uurimise vastu.

Praegusel juhul tundub aga ettepanek siiski utoopiline, sest selle definitsiooni kohaselt muutuks planeediks ka Kuu. 

Tagasi üles
Back