R, 24.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Maavälise elu leidmise võimalused kasvasid järsult – ühe tähe ümber pöörleb seitse Maad

Kaur Maran
Maavälise elu leidmise võimalused kasvasid järsult – ühe tähe ümber pöörleb seitse Maad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 7
Kunstniku kujutis tähest TRAPPIST-1 ja teda ümbritsevast seitsmest Maa suurusest planeedist. Tegemist on kõige perspektiivikama maavälise elu leiukohaga seni.
Kunstniku kujutis tähest TRAPPIST-1 ja teda ümbritsevast seitsmest Maa suurusest planeedist. Tegemist on kõige perspektiivikama maavälise elu leiukohaga seni. Foto: NASA/JPL-Caltech

Tegemist on kõigi aegade suurima eksoplaneetide avastusega. Seitsmest planeedist kolm asuvad oma tähesüsteemi elukõlbulikus osas.

Eile teatasid belgia teadlased suurimast avastusest, mis võimalike elukõlblike planeetide otsingutel seni tehtud – 39 valgusaasta kaugusel Veevalaja tähtkujus asuva tähe TRAPPIST-1 ümbert leiti nimelt koguni seitse enam-vähem Maa-suurust planeeti. Nendest kolm asuvad ka nii-nimetatud elukõlblikus tsoonis, kus võib olla eluks vajalikku vedelat vett.

«See on esimene kord, kui oleme näinud ühe tähe ümber nii palju Maa-tüüpi planeete. Praeguseks on seitsmest kuus ka üle mõõdetud ja esialgsed tulemused näitavad, et need on maised ja kivised maailmad. Kõige huvitavam on aga, et need on väga sobilikud atmosfääri tekkimiseks. Kui enne oli meil maavälise elu uurimiseks hulk kandidaate, siis nüüd võime juba rääkida selgest sihtmärgist,» ütles ajakirjas Nature ilmunud uuringu juhtivautor Michaël Gillon.

Märksõnad
Tagasi üles