Masinatööstuse Liidu nõukogu esimees ja ettevõtte Radius Machining asutaja Veljo Konnimois muretseb Eesti inseneeria tuleviku pärast. Keskseks küsimuseks on, kuidas tagada insenerioskuste jätkusuutlikkus ja noorte huvi tehnoloogiliste valdkondade vastu.
Konnimois jagas oma tähelepanekuid, mis põhinevad aastatepikkusel kogemusel noorte inseneriteadlikkuse kasvatamises raadiosaates «Kukkuv Õun». Ta toob esile, et Eestis napib võimalusi praktilise tehnoloogiaõppe jaoks ning olemasolevad tehnoloogia- ja tehnikamuuseumid jäävad tihti tahaplaanile, võrreldes loodushariduslike muuseumitega. «Kus on meie tehnikaringid ja käed-külge-töökohad? Neid tuleb tikutulega otsida. Milliseid tehnikamuuseume või selliseid tehnilist laadi käelise tegevuse kohti siin on? Ei oska nädalavahetusel oma lapsigi viia selliselt, et ma saaks neid tehnilise poole pealt harida,» kurdab Konnimois.
Hiljuti külastas Konnimois koos lastega Londonis Hyde Parki kõrval asuvat tehnoloogiamuuseumi, kus iga korruse eksponaatidega tutvumisele kulus rohkem kui tund, ning ta soovitab kõigil mõnest tehnoloogiamuuseumist läbi käia. Häid näiteid leiab ka lähiriikidest, kuid selgelt tunneb ta Eestis puudust tehnikateemalistest muuseumidest.
Inseneride vajadus Eestis on väga suur
Möödunud nädalal käis Veljo Konnimois Virumaal, kus tööstuse mured on juba alanud. Kui tootmisesse veel leiab töötajaid kiire ümberõppega mäetööstusest tehaseliste iseloomuga tegevuste juurde, siis insenere tuleb meelitada Harjumaalt või loota kohalikele sädemetele, mida viimasel ajal õnneks aina rohkem on. Külastatud neli keskmiselt suuremat ettevõtet vajavad kohe kümneid insenere. Teisipäeval vestles Konnimois ABB juhi Jukka Patrikaineniga, neil on vajaduste nimekiri palju-palju pikem. 30 protsenti ABB töötajatest on insenerid. ABBs on tööl 763 inimest. Mitte ainult ABB, aga ka teiste ärksamate ettevõtete ambitsiooni pidurdab inseneride puudus. Jutt, et inseneridele makstakse 2000–3000 on tema hinnangul jabur, sest inseneride palgatase algab 3000 eurost.