Saada vihje

VIDEO Kanada vihmamast kaitseks maju metsapõlengute korral

Copy
RainStreami torni pritsimisraadius võib ulatuda kuni 300 meetrini.
RainStreami torni pritsimisraadius võib ulatuda kuni 300 meetrini. Foto: Wildfire Innovations Inc.

Kui maastikupõleng ähvardab elamupiirkonda, võib päästev vihmasadu hoida leegid hoonetest eemal. Kui aga ilm vihma ei luba, pakub Kanada ettevõtte Wildfire Innovations Inc loodud mobiilne vihmaprits RainStream tõhusat abi.

RainStream on teleskoopiline veetorn, mida transporditakse kompaktsena ühetonnise veoki haagisel. Kohale jõudes paigaldatakse torn püsti, ulatudes täispikkuses 30,5 meetrini. Stabiliseerivad jalad tagavad seadme kindla asendi ning maapealne meeskond ühendab torni diiselmootoriga töötava pumba veekogu või tuletõrjehüdrandiga.

Torni paneb püsti kahest kuni neljast inimesest koosnev meeskond. Tavaliselt kulub kaheliikmelisel meeskonnal seadme ülespanekuks alla 40 minuti. Neljaliikmelise meeskonna puhul on aeg poole lühem.
Torni paneb püsti kahest kuni neljast inimesest koosnev meeskond. Tavaliselt kulub kaheliikmelisel meeskonnal seadme ülespanekuks alla 40 minuti. Neljaliikmelise meeskonna puhul on aeg poole lühem. Foto: Wildfire Innovations Inc.

Kui pump käivitatakse, hakkab RainStream oma pöörleva vihmaotsiku kaudu vett pihustama, luues vihmataolise udu, mis vastavalt tuuleoludele katab 3 kuni 8 hektarit. Vajadusel saab otsiku seadistada pihustama kindlas suunas või pöörlema 360 kraadi ümber oma telje. Torn suudab töötada ühe paagitäie diislikütusega kuni 40 tundi, pakkudes pidevat niiskustõket tule leviku vastu.

Tööstuslik kaitse ulatuslike tulekahjude vastu

Alberta metsatuleohutuse konsultant Brian McIntosh, kes on pikaaegse rahvusvahelise tuletõrje kogemusega, kiidab RainStreami kui tõhusat lahendust metsatulekahjude vastu. Seade jäljendab vihmasadu, niisutades metsa ja hooneid, alandades ümbritsevat temperatuuri ja suurendades suhtelist niiskust, mis aitab vältida süttimist. Torni pritsimisraadius võib tuule korral ulatuda 300 meetrini ja selle pihustamisintensiivsus vastab 2,5 mm tunnis sadavale vihmale, pakkudes püsivat veekardinat kuni 24 tundi järjest.

Torn suudab veega katta 3,25–8 hektarit, sõltuvalt tuule suunast ja tugevusest.
Torn suudab veega katta 3,25–8 hektarit, sõltuvalt tuule suunast ja tugevusest. Foto: Wildfire Innovations Inc.

Wildfire Innovations Inc plaanib tornide tootmist ja tarnimist alustada järgmisel kevadel. Lisaks töötab ettevõte välja alalise RainStream-torni versiooni, mis sobiks looduskaitsealadele, naftatööstustesse ja ökoloogiliselt tundlikesse piirkondadesse, võimaldades kaugjuhtimist ja automaatset aktiveerimist.

Mitmekesised rakendused ja potentsiaal tuleohutuses

Põhja-Ameerikas põhjustavad metsatulekahjud igal aastal ligi 100 miljardi dollari suuruse kahju ning ülemaailmselt tekitavad põlengud hinnanguliselt 2170 megatonni CO₂ heitkoguseid. McIntoshi sõnul võib RainStreami tehnoloogia pakkuda väärtuslikku tuge ka kontrollitud põlengute läbiviimisel, aidates vältida nende levimist. Seadet saab rakendada ka metsatööstuses ja filmivõtetel, sest sellega on võimalik luua realistlik vihmataoline efekt.

Artikli foto
Foto: Wildfire Innovations Inc

RainStream-torne saavad omandada või rentida kohalikud omavalitsused ja ettevõtted, mis soovivad oma vara ja keskkonda tulekahjude eest kaitsta. McIntoshi hinnangul võiks ennetav RainStream-tornide paigaldamine vähendada oluliselt tulekahjudest tulenevaid kahjusid, näiteks mägises Jasperi linnas Kanadas, kus metsatulekahjud hiljuti ulatuslikke kahjusid tekitasid. RainStreami kasutuselevõtt võinuks seal oluliselt vähendada elumajade ja taristu hävimist.

Allikas: newatlas.com

Tagasi üles